Ana SayfaTürkiyeAhmet Davutoğlu, Amasya'dan ekonomi yönetimini topa tuttu: Alın size tam teşekküllü palavra,...

Ahmet Davutoğlu, Amasya’dan ekonomi yönetimini topa tuttu: Alın size tam teşekküllü palavra, alın size koskoca bir biz batırdık itirafı!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Amasya İl Kongresinde sert sözlerle iktidarın ekonomi yönetimini topa tuttu

Partisinin Amasya İl Kongresinde konuşan Gelecek Partisi liderinin gündeminde ekonomi vardı. Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz hafta açıklanan Yeni Ekonomi Programı üzerinden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sert sözlerle eleştirdi.

Konuşmasına, “3Y ile mücadele edeceğiz diye yola çıktınız. Geçtik 3Y’yi. Sorsak sayamazsınız artık. 3Y’yi geride bırakacak dev bir Y icat ettiniz. Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklar sizin bu dev ve en tehlikeli Yeni Y’niz karşısında masum kalmaya başladı.” diye başlayan Davutoğlu, iktidarın hedefinin 13 yıl önceki milli gelir düzeyini yakalamak olduğunu söyledi. Ahmet Davutoğlu, “Alın size şahlanan ekonomi. Alın size tam teşekküllü palavra. Alın size koskoca bir biz batırdık itirafı. Kimin ne yaptığı, kimin ne dediği belli değil. Rakamlara zerre güven kalmadı. Birisi enflasyon tablosuyla kavga ediyor. Sonuç herkesin canını yakan ama bir Allah’ın kulunun inanmadığı uyduruk enflasyon rakamları.” diye konuştu.

Kriz çıkarmak için plana ihtiyacınız yok, sorun ortağınıza o size anlatsın!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye de göndermelerde bulunan Davutoğlu, “İkinci senaryoya göre durum daha da vahim, yeni hedef 15 yıl gerisine doğru gitmek.  Görünen sonunda 2001 krizine getirip, anahtarları atıp kaçacaklar. Yahu bunun için plana filan gerek yok. Sorun tecrübeli ortağınıza nasıl kriz çıkarılır size anlatsın. Sayın Bakanın yeni ekonomi programdaki en önemli tespiti şu: “dolara hiç bakmıyorum, umursamıyorum”. Aslında yeni planın ismi “umursamıyorum” olsaydı çok yerinde olurdu.” derken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dış borcun430 milyar dolar… Kamu Özel İşbirliği Projesi garantisi borcun 154 milyar dolar… Merkez Bankası döviz açığı 45 milyar dolar. Ve bu ülkenin ekonomi bakanı doları umursamıyormuş. Ya sen umursamayacaksın da ben mi umursayacağım, ya da senin yanlış politikaların yüzünden evine aş ekmek götüremeyen ve ayda 300 dolar –yani günde 10 dolar- asgari ücretle geçinmeye çalışan dar gelirli mi umursayacak?”

Biz altın değerindeki bu yılları hangi bencilce ihtiras ve kibir yüzünden kaybettik?

Yeni Ekonomi Programı’na yönelik sert eleştirilerde bulunan Gelecek Partisi lideri, doların son dört yıllık seyrine ilişkin çarpıcı rakamlar da paylaştı.

“Bu yılın ilk 8 ayında 102 milyar dolar düzeyinde sanayimizin ihtiyaç duyduğu ithalatımız var. Kur artışı yüzünden 17 milyar TL fazla ödedik. Geçen yılın sonuna göre kur artışıyla 9 ayda net borcumuz 760 milyar TL artmış oldu. Özel sektörün yurt dışından sağladığı sadece kredi borcu 170 milyar dolar. Yani kurda 9 aylık artışın yol açtığı zarar, 730 bin firmanın 2019 yılında gerçekleştirdiği vergi öncesi kârdan yaklaşık 50 milyar TL daha fazla. Kamu kesiminin toplam dış borcu resmi verilere göre 183 milyar dolar. Yani geçen yılsonundan bu yana kurda yaşanan artış sebebiyle oluşan kayıp, bu yılın ilk 6 aylık dönemindeki toplam vergi gelirlerinden 50 milyar TL daha fazla. Bu yıl için öngörülen bütçe faiz harcamasının tam 2,7 katı. Kamu-Özel İşbirliği projelerinde müteahhit firmalara verilen gelir/talep garantisi miktarı toplamda 154 milyar dolar.  Dolayısıyla bu yılın 9 aylık döneminde kurda kaydedilen artış sebebiyle bu garantiler için önümüzdeki yıllarda vergi mükelleflerinin ödemesi gereken yük 300 milyar TL arttı. Bu ekonomi yönetiminin iki yıl önce iş başına geldiği dönemde küresel ekonomi içindeki payımız, yani küresel refah üzerindeki hak iddiamız yüzde 1,05 iken bu yıl yüzde 0,84’e düşüyor. Biz 2016’da milli geliri 863.7 milyar dolar olarak teslim ettik; Bu kifayetsiz ve ekonomi cahili yönetim bu rakamı 2017’de 852,7 milyar dolara, 2018’de 789 milyar dolara, 2019’da 761 milyar dolara düşürdü. 2020 için bakanın öngördüğü iyimser senaryoda dahi milli gelir 702 milyar dolar düşüyor. Söz konusu olan kayıp tam 160 milyar dolar! Bakanın en iyi senaryosunda bu rakam 2022 sonunda 801 milyar dolar olacak. Yani Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına 2016 rakamlarının çok gerisinde gireceğiz. Şimdi samimi AK Partili kardeşlerime sesleniyorum. Bizi hainlikle suçlayanlara sorsunlar biz altın değerindeki bu yılları hangi bencilce ihtiras ve kibir yüzünden kaybettik? Biliyorum cevap alamayacaklar Çünkü ülkeyi ve ekonomiye cahilce yönetenler doları umursamadıkları gibi kaybedilen yılları ve örselenen değerlerimiz de umursamıyorlar.”

Milli Eğitim Bakanı’na başka işin mi var diyeceğim, muhtemelen evet diyecek!

Uzaktan eğitim dönemine geçilmesinin ardından milyonlarca öğrencinin internet ve bilgisayar sıkıntısı olduğunu da dile getiren Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u da eleştirerek “Yahu sizin başka işiniz mi var diyeceğim muhtemelen evet diyecek; çünkü başka işi var. Kendi özel okulu var. Siz umursamayabilirsiniz ama bu milyonlarca çocuk ne olacak?” diye konuştu.

Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bakınız milyonlarca öğrencimiz var. 25 milyondan fazla öğrenci. Açık öğretimi hariç tutsak bile 22-23 milyon öğrenci var. Kardeşlerim bu çocukların milyonlarcasının internete, bilgisayara ulaşımı yok. Zerre sorumluluk duygusu olan bir iktidar, zerre millet derdi olan bir iktidar her şeyi bir kenara bırakır bu sorunu çözmek için elinden geleni yapar.  Bakınız, tam yedi ay geçti. Yedi aydır boş laf etmekten başka bir şey yapamadılar. Milli Eğitim Bakanı, okulların açılmadığı, öğrencilerin okullarda olmadığı dönemde bile Milli Eğitimi yönetmeyi beceremedi. Siz umursamayabilirsiniz ama bu milyonlarca çocuk ne olacak? Bırakın bunların internet veya bilgisayar sorununu çözecek adımlar atmayı; okulları nasıl ve ne zaman açacağınıza dair bir plan bile yapamadınız. Bu nasıl bir yönetim krizidir, ciddiyetsizlik krizidir.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri