Ana SayfaTürkiyeAhmet Davutoğlu: Apo'ya çiçek veren 28 Şubat'ın en sert destekçileri beni istemedi

Ahmet Davutoğlu: Apo'ya çiçek veren 28 Şubat'ın en sert destekçileri beni istemedi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Medyascope’ta Ruşen Çakır ve Sedat Pişirici’nin konuğu oldu.

Kürt meselesinden başbakanlığı dönemine, Cumhurbaşkanı ile düştüğü fikir ayrılıklarından neden yeni bir parti kurduğuna kadar birçok konuya açıklık getiren Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi’ne dair de açıklamalarda bulundu. Davutoğlu’nun konuk olduğu programdan satır başları şöyle.

Eğer bir ülkede bir parti kurmak bir ülkede cesaret işiyse o cesareti gösterenler için bu bir kredidir, bir primdir diyen Ahmet Davutoğlu, “Bu ülke için çok negatif bir şeydir.” dedi. Partisinin kuruluş safhasıyla ilgili karşılarına çıkan engellere de değinen Ahmet Davutoğlu, “Bazı illerde gidiliyor bazı kişilere, ‘şu tür temaslarda olduğunuzu görüyoruz, bunlardan uzak durmanız sizin için daha iyi olur’. Bazen de eşi ya da akrabası görev almış olup doğrudan memuriyeti olanlara mobing uygulaması görülüyor. Bunlar üzücü şeyler.”

O yapının tepe dokusu bana yabancı

AK Parti’nin Genel Başkanlığını ve ülkenin başbakanlığını yaptığını hatırlatan Ahmet Davutoğlu, “O kitlelerle hemhal olmuşum, 81 vilayette defalarca mitingler yapmışım. O yapı bana yabancı değil, o yapının kitle dokusu hala yabancı değil ama o yapının tepe dokusu kesinlikle yabancı. Benim anlayışıma yabancılaştı. Benim derken kendi şahsımı kast etmiyorum. AK Parti’yi kuran iradenin ortak iklimine, ortak kültüne de yabancılaştı.”

Ben başbakanken sıraya dizilenler şimdi izinli oluyorlar

Benim eski bir başbakan olarak bir yurt dışı ziyarete gittiğimde normalde bir valiyi ziyaret etmem, belediye başkanını ziyaret etmem doğaldır. Yeni bir partinin genel başkanı olmak ayrı bir hususiyet. Ben başbakanken hava alanlarında sıraya dizilenler, ben talep etmediğim halde uzun kuyruklar oluşturanlar, sonrasında devlet geleneği gereği başbakanlıktan ayrıldıktan sonra da beni ağırlayanlar, karşılayanlar şimdi genellikle ben bir yere gittiğimde oranın mülki amirleri ya da görevlileri ya izinde oluyor ya başka yerde oluyor. Bu yanlış bir iklim.

İstanbul İl Başkanlığı bu pazar açılıyor

Daha önce Bahçelievler’de tutulan Gelecek Partisi İl Başkanlığı binasının bir anda imara uygun olmadığının anlaşılması üzerine mühürlendiğini hatırlatan Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Küçükçekmece’de bir bina tuttuklarını ve açılışının bu pazar günü yapılacağını belirtti.

Bu, bir insanı yoktan var etmek gibi bir iddia

Şöyle bir ifade çok sık kullanılıyor gittiğim yerlerde. O sizi Dışişleri Bakanı yaptı, o sizi şu yaptı, bu yaptı… Bu insanların şahsiyetini yok saymaktır. Biz belli vasıflara sahip olmamış olsaydık zaten onu hak etmezdik. Teveccühe teşekkür ederiz ama bir insanı yoktan var etmek gibi bir iddia ancak bu konuda Allah’a ve kendi anneme babama borçlu olduğum bir şeydir.

İl başkanı bulamazsın!

Cumhurbaşkanı ile ayrıştığı noktalar olduğunu belirten Davutoğlu, “Benim ilkelerim var, Cumhurbaşkanı’nın talepleri var. Bunlar çatışıyor.” dedi. Ahmet Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü. “Şeffaflık yasasını çıkaralım diyorum il başkanı bulamazsın deniyor. Siyasi ahlak yasası diyorum, meclise göndermeyin deniyor. Düşünce özgürlüğü diyoruz. Ayrışma oluyor.” Ahmet Davutoğlu, gün gelir ilişkileri korumak için bir tarafın fedakarlık yapması gerekir derken, “Ben çekilirsem işler rayına girer.” diye düşündüm şeklinde konuştu. Davutoğlu, bu fedakarlığı hem Cumhurbaşkanı ile arasındaki şahsi hukuku korumak için hem de liderlik yarışı gibi argümanları bitirebileceğini düşündüğünü söyledi.

Televizyonlarda adım ancak eleştirilince zikredildi

3,5 yıl boyunca medyada sansürlendiğini hatırlatan Ahmet Davutoğlu, 12 Eylülden sonra Ecevit ve Demirel’e uygulanan sansürlerin kendisine uygulandığını söyledi. Hem kendisinin hem eşinin konferanslarının iptal edildiğine vurgu yapan Ahmet Davutoğlu, Üç buçuk yıl boyunca medyada kendisine yer bulamadığını hatırlatarak “Adım Televizyonlarda eğer eleştirilirsem anılabildi. Birisi bana hakaret edecekse serbest ama birisi hakkımı hukukumu savunacaksam yasak.”

Pelikan çetesinin içinde olan Kripto FETÖ’cüler

Başbakanlıktan ayrılmamda dört mutabık çevre vardı diyen Gelecek Partisi lideri, bu çevrelerin dört yıl seçimsiz, istikrarlı ve Cumhurbaşkanı ile Başbakan’ın uyum içerisinde çalışacağı bir süreci istemediğini dile getirirken, bu kimselerin bazılarının statükonun sürmesini bazılarının da istikrarsızlık istediğini vurguladı. Bu dört çevreden ilkinin Pelikan Çetesi’nin de içine konuşlanmış olan Kripto FETÖ’cüler olduğunu söyleyen Davutoğlu, Cumhurbaşkanı ile Başbakan’ın arasını açarak 15 Temmuz’un altyapısının hazırlandığını söyledi. Ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura’da 15 Temmuz’u planlayan herkesin tasfiye edileceğini, 2015’te bir kısmını da tasfiye ettiklerini hatırlattı.

Apo’ya çiçek veren 28 Şubat’ın en sert destekçileri

Kendisinin başbakanlıktan uzaklaşmasının, aynı zamanda gerektiğinde vidaları sıkan, özgürlükleri kısıtlayan, derin devletin ötesinde bir takım unsurların olduğuna vurgu yapan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: “AK Parti’ye destek veren unsurlara bakın şu anda. Apo’ya çiçek verip, 28 Şubat’ın en sert destekçisi olup bize ve AK Parti’ye oy veren kitlelere zulüm eden kişiler şimdi AK Parti’nin politikalarını biz belirliyoruz.” diyorlar. Bu unsurların, Türkiye’nin dünyaya açılmasını istemeyen çevrelerin olduğuna da değinen Ahmet Davutoğlu, “Bu kimseler karşınıza bazen İsrail yanlısı olarak çıkar bazen Avrasyacı olarak.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Yozlaşan ben değilim, AK Parti

Gelecek Partisi olarak iktidar olmaları durumunda yapacakları ilk şeylerin imar yasası, siyasi etik yasası, şeffaflık yasasını çıkarmak olduğunun altını çizen Ahmet Davutoğlu, “Yozlaşan ben olmadım, arkadaşlarım da olmadı şu anda partiyi kurduğumuz arkadaşların hiçbirine yolsuzluk ithamında bulunulamadı. Ola ki, olabilir bir itham, araştırılır.” dedi. Ahmet Davutoğlu, sözlerine “Yozlaşan ben olmadım AK Parti oldu.” şeklinde devam etti. Cumhurbaşkanı’nın kendisine dolandırıcılık ithamında bulunduğunda, birinci ve ikinci dereceden akrabalarına kadar her şeyin araştırılmasına ve Yüce Divan’a çıkmaya hazır olduğunu söylediğini hatırlatan Davutoğlu, hesap vermeye hazır olduğunu tekrarladı.

Erdoğan’ın ailesine dönük bir ithamım olmadı, Hazine ve Maliye Bakanı hariç…

Ahmet Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu Davutoğlu – Erdoğan meselesi değil. Birisi bu hale dönüştürmek isterse şiddetle karşı çıkarım. Benim meselem Sayın Erdoğan’ın iktidardan edilmesi, Sayın Erdoğan’ın üzülmesi ya da onun üzerine bir şey yönelmesi değil. Tabii ki, Biz Gelecek Partisiyiz, farklı bir partiyiz, kendi iktidarımızı kurmak isteriz ama birisi Sayın Cumhurbaşkanı’na şahsi bir şey yöneltirse ona da karşı çıkarım. Bu mesele şahsılar meselesi değil. Tek kişi yönetimine karşı çıkmak ne kadar doğruysa Türkiye’nin siyasi geleceğini bir kişinin iktidarda olup olmamasına yani Anti – Erdoğanizm denen şey de o kadar yanlıştır.”

Cumhurbaşkanı ile olan kişisel hukukuna hep riayet ettiğine dikkat çeken Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı’nın ne şahsını ne de ailesini asla itham etmediğini fakat Hazine ve Maliye Bakanı’nı bunun dışında tuttuğunu, bakan olduğu için eleştiriye açık olması gerektiğini, eleştiriyi de fazlasıyla hak ettiğini söyledi. Ekonomi tablosunun içler acısı olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, ekonomi ve işsizlik ile rakamlarına daha bu sabah göz attığını ve bu eleştirinin zinhar aile eleştirisi olmadığını da ifade etti.

Davutoğlu, aile hukukuna her zaman riayet ettiğini fakat bunun kendisine asılsız ithamlarla saldırıldığında sessiz kalacağı anlamına gelmediğini söyledi. Bir yandan eşinin konferansları dahil iptal edilirken kimsenin kendisini sadakat testine tabi tutamayacağını söyledi.

Seçim ittifakı değil Kudüs ittifakı

Dünkü Kudüs mitingine katılmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Ahmet Davutoğlu, Kudüs gibi herkesin mutabık olduğu konuların tahkim edilmemesi gerektiğini, buna bir seçim ittifakı denmesinin doğru olmadığını, bir Kudüs ittifakı olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun AK Parti ve MHP’yi de mitinge davet ettiğini kendisine söylediğini aktaran Ahmet Davutoğlu, keşke Sayın Erdoğan da katılmış olsaydı, “Sayın Kılıçdaroğlu ile Sayın Erdoğan’ın konuşma metni arasında çok az bir fark olduğu zaman görülecekti.” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri