Ana SayfaTürkiyeAhmet Davutoğlu: Ben hak etmemişim de birisi bana bir makam vermiş değil,...

Ahmet Davutoğlu: Ben hak etmemişim de birisi bana bir makam vermiş değil, çok net söylüyorum bunu

Ahmet Davutoğlu, Güneydoğu TV'de gündemi değerlendirdi

Güneydoğu TV’de konuk olduğu Siyasetin S’si programında gündemi değerlendiren Ahmet Davutoğlu, başbakanlığı ve AK Parti’den ayrılık süreciyle ilgili de çarpıcı anektodlar aktardı.

Başbakanlığına mal olan süreçlerin imar rantı, siyasi etik, şeffaflık yasası gibi temiz siyasetin önünü açacak düzenlemeleri hayata geçirmek olduğunu belirten Gelecek Partisi lideri, “İhanet ilkelere olur, kişilere olmaz. İlkelere ve davaya sadakat olur. Bugün AK Parti’nin kurulurken savunduğu davaların hepsi bizim elimizde, o davaya ihanet edenler de bugün AK Parti’de” dedi.

Allah’ın takdiri, anamın helal sütü, babamın helal rızkı

Geçmişte yaptığı görevlere ilişkin de açıklamalarda bulunan Ahmet Davutoğlu, kendisini Erdoğan’ın birtakım makamlara getirdiğine ilişkin yorumlara da şöyle yanıt verdi:

“Ben hak etmemişim de birisi bana bir makam vermiş değil. Çok net söylüyorum bunu: Allah’ın takdiri, anamın helal sütü, babamın helal rızkı ve millete olan borcumdur. Böyle bir diyet hesabına kimse girmemeli. İhanet ilkelere olur, kişilere olmaz. İlkelere ve davaya sadakat olur. Bugün AK Parti’nin kurulurken savunduğu davaların hepsi bizim elimizde, o davaya ihanet edenler de bugün AK Parti’de. Eğer sussaydım, ne olursa olsun dönsün çark, ben de başbakanlık yapmaya devam edeyim deseydim hala başbakanlık yapardım.”

Erdoğan ve çevresi darbe yaptı

Başbakanlıktan ayrılma süreciyle ilişkin de konuşan Davutoğlu, Erdoğan ve çevresinin kendisine darbe yaptığının altını çizerek şunları kaydetti:

“Yüzde 49,5 oy alan bir başbakana parti içi darbeyi kim yaptı? Erdoğan ve çevresi. Niye yaptılar? Siyasi ahlak yasası çıkaracağım, siyaset zenginleşme aracı olmayacak dedim. Sayın Erdoğan, “ilçe başkanı bulamazsınız” dedi. Şimdi beş sene geçmiş, bırakın ilçe başkanını AK Parti’deki bir ofis çalışanı en lüks arabalara biniyor ve hesabını veremiyor AK Partililer.

Erdoğan, damadının önünü açabilmek için etrafta kaliteli insan kalmasın istedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, damadı olan Berat Albayrak’ın önünü açmak için kadroların içinin boşaltıldığını ifade eden Gelecek Partisi lideri, Albayrak’ın milletvekili ve bakan yapılmasına itiraz ettiğini de vurguladı.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı AK Partililer haklı olarak ıstırap duyuyor. Niye bizim başbakanımız şimdi ayrı diye. Onlara saygı duyuyorum ama onlar da birkaç iktidar yanlısının, Sorosçuların egemenliğindeki televizyon kanalının sözlerine bakmasınlar ve şunu sorsunlar kendilerine… Davutoğlu ne hata yaptı da bu kadar saldırıya maruz kaldı? Bu soruları bize soracaklarına dönüp Sayın Erdoğan’a ve AK Partililere sorsunlar.”

Benim olduğum bir partide ekonomi cahili damat 128 milyar dolar rezervini hesap vermeden tüketip, kaçıp gitmezdi

Benim olduğum bir partide yolsuzluk, hırsızlık olmazdı. Benim olduğum bir partide akrabalar gelemezdi, bir ekonomi cahili damat ülkenin 128 milyar dolar rezervini hesap vermeden tüketip, kaçıp gitmezdi. Benim olduğum bir partide hiç kimse millete hesap veremeyeceği bir işin içine giremezdi. Benim olduğum bir partide kimse adını stadyumlara, barajlara, köprülere, yollara, sokaklara, okullara veremezdi. Yasak koymuştum. Benim olduğum bir partide kimse hediye alamazdı. Verilen hediyeleri de devlet hazinesine bırakırdı. İşte aramızdaki fark bu, şimdi herkes karar versin. Biz mi ihanet ediyoruz, onlar mı ihanet ediyor? Bizim ahlakımız Hazreti Ömer ahlakıdır, ilkemiz Hazreti Ali ilkesidir: Devletin dini adalettir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri