Ana SayfaTürkiyeAhmet Davutoğlu: Böyle bir ülkede ekonomik, bilimsel ve kültürel gelişme ne kadar...

Ahmet Davutoğlu: Böyle bir ülkede ekonomik, bilimsel ve kültürel gelişme ne kadar olur?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin haftalık basın toplantısında önemli noktalara değinerek hükümeti eleştirdi.

Türkiye’de çalışabilecek nüfusun yarısının bile çalışmadığını söyleyen Davutoğlu, “Bu nasıl bir felakettir? Bu manzara karşısında biraz ciddiyeti olan iktidar ağzını başka hiçbir konuda açmaz, kafasını ellerinin arasına alıp ben nerede hata yaptım der” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, “Ülkemizde çalışabilecek olanların yarısından fazlası çalışmıyor. Böyle bir ülkenin nasıl bir geleceği olur? Böyle bir ülkede toplumsal, ekonomik, bilimsel ve kültürel bir gelişme ne kadar olur?” sorularını yöneltti.

Davutoğlu’nun konuşmasından ilgili bölüm şu şekilde:

Bakınız, en basit haliyle, öyle çok uzaklara gitmeden, karmaşık hesapların içine girmeden, geçtiğimiz yıl düzeyinde bir işgücü katılım oranını sabit kabul ettiğimizde Türkiye’de işsizliğin %22’nin üzerinde olduğunu görüyoruz.

Kıymetli kardeşlerim, %22 işsizlik, bir ekonomi için felaket demektir. Ülkemiz için bu hiç hak etmediği bir manzaradır. Bu duruma ülkemizi, insanımızı ve hepsinden önemlisi gençlerimizi mahkûm eden iktidar durumdan hiç de rahatsız görünmüyor. Çünkü bunlar ekonomiyi boş laflarla, komplo teorileriyle yöneteceklerini zannediyorlar.

Ellerinde bir sihirli çubuk var. Ekonomide iyi ne olursa bu iktidarın büyük bir başarısı oluyor. Ekonomide kötü ne olursa DIŞ MİHRAKLAR yüzünden oluyor. Bu söylem, artık kabak tadı verdi. Yeter artık. Bu memlekete daha fazla kötülük yapmayın.

%22 işsizlik, ülkemizin ekonomik bir felakete doğru sürüklendiğinin habercisidir. Bakın yaşadığımız ekonomi sorunlar oldukça ciddi, tutarlı ve rasyonel yaklaşımlarla çözülebilir. Sizin kahve muhabbeti düzeyindeki ekonomi yaklaşımlarınızla, borsa simsarı şark kurnazlıklarıyla halledilebilecek meseleler değildir bunlar!

Türkiye bu cahil ve liyakatsiz ekonomi yönetimi ile maalesef istihdama daha çok kadın ve gencimizi katarak istihdamda AB ortalamasına yaklaşması gereken çok değerli yıllarını israf etmeye devam ediyor.

Genç işsizliğimiz %25’e yakındır. 15-29 yaş arası ne eğitimde ne istihdamda olan genç sayımız 5,7milyon kişiye ulaşmıştır. Kıymetli kardeşlerim bu rakamlar tam bir felakettir. Tekrar dikkatinizi çekmek isterim: 6 milyona yakın gencimiz evlerine hapsolmuş durumdadır. İş bulamamaktadır.

Mesele çok açık ve nettir. Hükümetten ve ülkeden umudunu kesen bu gençlerimizin iş aramaktan vazgeçmesi nedeniyle işsizlik oranı 1 yıldır artmıyor görünmektedir. Bunu bir başarı hikâyesi olarak görenlerin 1 Milyona yakın işsiz üniversite mezunumuzu da göz ardı ettiği ortadadır. İşsizlik toplumun tüm kesimlerini bütün şiddetiyle yakarken iktidar tek kuruş tasarruf önlemi açıklamamıştır.

Hiçbir makul gerekçesi olmayan sözde büyük projelere ilişkin en ufak program değişikliğini planlamamıştır. Aksine sadece siyasi şov uğruna hiçbir ekonomik etki analizi yapılmadan milletin milyarları bu büyük projelere akmaya devam etmektedir. İktidar bütçede revizyona gitmemiştir. Enflasyonla mücadele için tutarlı bir para politikası izlememiştir. Hala şapkadan tavşan çıkarmaya çalışarak, istatistiklerle oynayarak, arka kapı operasyonlarıyla ekonomiyi yönetmeye çalışıyorlar

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri