Ana SayfaTürkiyeAhmet Davutoğlu: Hukukun konjonktürden etkilenmesi rahatsız edici

Ahmet Davutoğlu: Hukukun konjonktürden etkilenmesi rahatsız edici

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Sözcü’den Saygı Öztürk’e değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü Gazetesi’nin yönetici ve yazarlarının FETÖ’ye karşı tutumu açıktır. Hukuki durumda bunlar dikkate alınmalı. Sözcü ve diğer basın kuruluşları hakkında objektif, hukuki kararlar verilmeli. Yargı,konjonktürden etkilenmemeli ve kararlarını özgür bir biçimde vermeli.” diyen Ahmet Davutoğlu, Rahip Brunson ve Deniz Yücel davalarına da değindi.

Bu şahıslar ciddi suçlar işlemediyseler niçin cezaevindeydi?

Ahmet Davutoğlu, “Son dönemde hukukun konjonktürden etkilenen alan olması rahatsız edici bir durumdur. Rahip Brunson, Gazeteci Deniz Yücel  konjonktüre göre cezaevinden jet hızıyla çıkarılıp ABD ve Almanya’ ya gönderilmişti. Bu şahıslar ciddi suçlar işlemediyseler niçin cezaevindeydi? Yok eğer önemli suçlar işlediği için cezaevine konuldularsa, niçin serbest bırakıldı? Hukuk, konjonktürden etkilenmemeli, konjonktüre göre ceza değişmemeli. Kesinlikle, hukuk şartlardan etkilenmemeli.” dedi.

Başbakanlığım sırasında basına sadece bir kez ricada bulundum

Saygı Öztürk, aktardığı habere göre, “Davutoğlu’nun ofisine, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nden bir gün önce gitmiştim. Davutoğlu ile sohbet ederken, kendisinin gazete sahibi ve yöneticilerine, gazetedeki haber ve yorumlarla ilgili baskısının olup olmadığını sordum.” demesi üzerine, Ahmet Davutoğlu, “Asla” dedi. Saygı Öztürk, Ahmet Davutoğlu’nun bir olayı bunun dışında tuttuğunu aktardı;

“31 Mart 2015 tarihinde teröristler, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın odasına girmişti. Savcımızın başına silah dayamış vaziyette fotoğrafını çektirip yaydılar. Bu fotoğrafın yayımlanmaması için genel yayın yönetmenlerinden ricada bulundum. Bu ricama AK Parti’ye en muhalif gazetelerden SÖZCÜ de, Cumhuriyet’te, diğerleri de uydu. Ama o dönem yüksek tirajlı olan bir gazete uymadı. Çok üzüldüm. Cenaze törenine o grubun foto muhabirlerinin, kameramanlarının alınmamasını istedim.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz