Ana SayfaTürkiyeAhmet Davutoğlu: Hükümetin kısa çalışma aylığı bir aldatmacadır

Ahmet Davutoğlu: Hükümetin kısa çalışma aylığı bir aldatmacadır

100 milyarlık 0 reel faizli tahvil konusunu yeniden gündeme getiren Ahmet Davutoğlu, bu sabah Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı.
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti hükümetinin kısa çalışma aylığının büyük bir aldatmaca olduğunu dile getirdi.
İşte Davutoğlu’nun çok ses getiren o açıklaması…

Davutoğlu: Kısa çalışma aylığı bir aldatmaca

100 milyar lirayı kısa çalışma ödeneğinde kullanırdık. Şimdi olduğu gibi yapmazdık. Bu bir aldatmacadır. 3 aylık işçi çıkarmayı yasaklama bir aldatmacadır. Kısa çalışma ödeneği bizim dediğimiz gibi uygulansa 1750 lira ile 4380 lira arasında bir aralıkta ücret alacaktı işçi çalışanları.
Ücretsiz izinle günde 39 lira yevmiye ile kim geçinebilecekse… 1170 lira alacak çalışanlar. Bu bir aldatmaca. Kimse halkı aldatmasın.
İnsanlara evde kal diyorsak o insanların işi ve aşı teminat altına alınmalıydı. Bunun için 2 şey yapılmalıydı.

Sıfır reel faizli tahviller çıkarılmalıydı

Mali ve parasal genişleme kaçınılmazdır. Kaynak oradan gelecek. Maalesef eldeki ihtiyat akçesi de dahil rezervler tüketildiği için mali ve parasal genişleme yapılmalı. Bu bütün dünyada var korkmamak lazım.
Bunu 100 milyar lira ayırdım bunu da istediğim gibi dağıtırım diyerek değil. Bir şema çıkarılmalıydı. Hazine 100 milyar liralık enflasyona endeksli sıfır reel faizli tahviller çıkarmalıydı. Bir kamu sermaye şirketi kurulmalı ve Merkez Bankası bu tahvilleri o şirket üzerinden alıp piyasaya 100 milyar lirayı enjekte ederdi. Ama onu da nereye enjekte edeceğimizi söylerdik.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri