Ana SayfaTürkiyeSosyal medya fenomeni Kolaçan’ın trafikte Ahmet Davutoğlu ile karşılaştığı anlar

Sosyal medya fenomeni Kolaçan’ın trafikte Ahmet Davutoğlu ile karşılaştığı anlar

Sosyal medya fenomeni Kolaçan’ın trafikte Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ile karşılaştığı anlar büyük ilgi gördü.

Dün Kızılay Meydanı’nda esnafı ziyaret eden Davutoğlu ile sosyal medya fenomeni Kolaçan’ın karşılaşması ilginç anlara sahne oldu.

Genel başkan Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi Genel Merkezi’nden metroyla Kızılay’a geçti. Metro çıkışından itibaren yolda vatandaşlarla sohbet etti. Tam o anlarda trafikte seyir halindeyken Davutoğlu’nu gören ünlü sosyal medya fenomeni Kolaçan ile Davutoğlu’nun sohbeti büyük ilgi gördü. 

Kolaçan kuryelerin yaşadığı zorlukları anlattı

YouTube’da motoruyla birlikte Ankara’da çektiği videolarla büyük ilgi gören bu konuda Türkiye’de öncü isimlerden biri olan Kolaçan, 20 yıl kuryelik yaptığını belirterek kuryelerin karşılaştığı zorluklardan bahsetti. Davutoğlu’na yardım çağrısında bulundu.

İşte sosyal medya fenomeni Kolaçan’ın trafikte Ahmet Davutoğlu ile karşılaştığı anlar…

Kolaçan, “Pandemi döneminde 180 gencimiz hayatını kaybetti. Zamana karşı yarışıyoruz. Esnafımız çok zor durumda ama iş yükü kuryelere bindi. Acele etmeleri isteniyor. Trafikte de sıkıntı yaşıyorlar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz” dedi.

Davutoğlu’nun kuryeler için çözüm önerileri

Davutoğlu “İki hafta motorlu kuryeler hakkında kapsamlı bir açıklama yaptı. Bunu yapan tek parti bizdik. Emaneti taşıyan sizlersiniz. Buradan şoförlere de motorlu kuryeler konusunda dikkatli olmalarını istiyorum. Biz Gelecek Partisi olarak her zaman motorlu kuryelerin yanındayız” dedi.

Davutoğlu, Gelecek Partisi’nin motorlu kuryelerin yaşadığı sorunlar için çözüm önerilerini sıraladı:

“Mesleki esaslar insani ölçülere uygun olmalı. Şu önemli. Motosikletli kuryeler az tehlikeli meslek sınıfından yüksek tehlikeli meslek sınıfına alınmalı.

Motosiklet ekipmanlarından ÖTV, KDV, gümrük vergisi kaldırılmalı.

Katil bariyerler kaldırılarak motorcu dostu bariyerler konmalı.”

Kolaçan: Biz hazırlasak böyle hazırlardık

Kolaçan duydukları karşısında şaşkınlığını gizleyemedi ve “Şu an şaşırdım. Biz hazırlasak ancak böyle hazırlardık” diyerek Davutoğlu’na ve Gelecek Partisi’ne teşekkür etti.

Gelecek Partisi’nin motorlu kuryeler için düzenleme teklifi şu şekilde:

Zamana Karşı Yarışan Motosikletli Kuryeler

COVID-19 salgınının dünya genelinde etkisini göstermesiyle birlikte evlerinde kalan insanların en büyük yardımcıları motosikletli kuryeler olmuştur. Bu süre içerisinde günlük çalışma süreleri 14 saate kadar çıkmıştır. Yoğun iş yükü nedeni ile hem trafik kurallarının ihlal edilmesine sebep oluyor, hem de trafikte birçok kişiyle muhatap olduklarından dolayı hayatları tehlikeye girmektedir.

Ülkemizde motosikletli kuryelerin yaklaşık yüzde 25 ile 30’u yarı zamanlı, yaklaşık yarısı da gayri resmi olarak çalışmaktadır. Kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile mesleğinden olan birçok kişi de kurye oldu. Hayat pahalılığıyla mücadele eden yurttaşlar aldıkları tek ücretle evlerini geçindiremedikleri için motokuryelik yapmaktadır.

Motosikletli kuryeler arasında son 3 yılda hastanelerin acil servislerine başvurularında 2 kat artış gözlemlemiştir. Ölümle sonuçlanan 103 motosiklet kazasının 75’ini kuryeler yapmaktadır.

Peki bu kadar yoğun mesai harcayan motosikletli kuryelere ne kadar değer veriliyor?

Gelecek Partisi olarak motosikletli kuryelerin haklarını savunuyoruz.

Trafikte birçok sorun ile mücadele eden motosikletli kuryeleri kapsayan çözüm önerilerimiz:
1- Motosikletli kuryeler mesleğe başlamadan önce eğitime tabi tutulup sertifika verilmelidir. 
2- Yeterlilik belgesi; kişisel becerilerin takibi denetimi araç muayeneleri mevsimler faktöre göre çalışma standartları belirlenmelidir. 
3- Mesleki ilke esasları insani ölçülere uyarlanmalıdır. 
4- Motosikletli kuryeler az tehlikeli meslek sınıfından yüksek tehlikeli meslek sınıfına alınmalıdır. 
5- Motosiklet ekipmanlarından ÖTV, KDV, Gümrük vergisi kaldırılmalıdır. 
6- Motosikletler için park alanları yapılmalıdır. 
7- Km – hız ve teslimat koşullarında can güvenliği göz önünde bulundurulmalıdır. 
8- Katil bariyerler kaldırılarak motorcu dostu bariyerler yapılmalıdır. 
9- Sipariş- teslimat öncesi veya sonrası yaptırımlar, cezai şartlar düzenlenmelidir

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri