Ana SayfaTürkiyeSrebrenitsa insanlık suçudur diyen Davutoğlu'ndan çarpıcı mesaj: O gün katliama sessiz kalan...

Srebrenitsa insanlık suçudur diyen Davutoğlu’ndan çarpıcı mesaj: O gün katliama sessiz kalan herkesin elinde kan var

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu Avrupa tarihinin en büyük katliamında, Srebrenitsa’da hayatını kaybedenleri andı.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu Avrupa tarihinin en büyük katliamında, Srebrenitsa’da hayatını kaybedenleri andı. Srebrenitsa katliamında hayatını kaybedenlerini rahmetle andığını belirten Davutoğlu, “O gün katliama sessiz kalan herkesin elinde kan vardır” diye konuştu.

Bosna Hersek’de yaşanan büyük trajedinin üzerinden 26 yıl geçerken neredeyse her yıl ortaya çıkan yeni mezarlar o büyük yaranın hala kapanmadığının en büyük göstergelerinden biri.

Srebrenitsa’nın insanlık suçu olduğunu belirten Davutoğlu, yaşananları bir katliam olarak niteledi.

Srebrenitsa katliamında hayatını kaybedenlerini rahmetle andığını belirten Davutoğlu, “O gün katliama sessiz kalan herkesin elinde kan vardır” diye konuştu.

Srebrenitsa Katliamı

Literatürde Srebrenitsa Katliamı olarak anılan olay 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa’daki en büyük insanlık trajedisi olarak geçiyor. “İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa’daki en büyük katliam” olarak nitelendirilen Srebrenitsa Katliamı’nın üzerinden 26 yıl geçti. Sadece birkaç gün içinde en az 8 bin 372 Boşnak’ın katledildiği Srebrenitsa’da şu ana kadar 7 bine yakın kurbanın kimlikleri tespit edilebildi.

Yugoslavya İç Savaşı sırasında Bosna Hersek’in Srebrenitsa kasabasında 13-18 Temmuz 1995 tarihleri arasında 8 bin genç ve yetişkin Müslüman erkek, Bosnalı Sırp güçler tarafından öldürüldü.

Birleşmiş Milletler (BM) 1993 yılında Srebrenitsa’yı Boşnaklar için “güvenli bölge” ilan etmişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri