Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu tutuklamalara tepki gösterdi: Geçim derdinden başka dertleri olmayan tütün üreticilerimizin sonuna...

Davutoğlu tutuklamalara tepki gösterdi: Geçim derdinden başka dertleri olmayan tütün üreticilerimizin sonuna kadar yanındayız

Protestolarda tutuklanan tütüncüler için bir açıklama yayınlayan Davutoğlu, "Adıyaman'da tütün üreticilerine zulüm yapılıyor!" dedi.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, yetki belgesi almadan tütün üretimi yapılmasının yasaklanmasını protesto eden çiftçilerin tutuklanmasına tepki gösterdi. Bir açıklama yayınlayan Davutoğlu, “Adıyaman’da tütün üreticilerine zulüm yapılıyor!” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi almadan ve bildirimde bulunmadan tütün üretimi yapılması 1 Temmuz itibariyle yasaklandı. Yapanlara ise 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülen 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nda yapılan düzenlemeye tütüncüler tepki göstermiş ve protesto etmişlerdi. Bunun ardından protestolara katılan 16 tütün üreticisi sabah saatlerinde evleri basılarak 9 Temmuz’da gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 6’sı adli kontrolle serbest bırakılırken, 10 kişi ise tutuklandı.

Adıyaman tütüncülerine destek

Protestolar sırasında gözaltına alınan tütüncülere destek veren Ahmet Davutoğlu, “Adıyaman’da tütün üreticilerine zulüm yapılıyor! Evine ekmek götürme derdinde olan tütün üreticilerinin haksız suçlamalarla tutuklanması kabul edilemez. Geçim derdinden başka dertleri olmayan tütün üreticilerimizin sonuna kadar yanındayız ve her türlü hukuki desteği vereceğiz!” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri