Ana SayfaTürkiyeAhmet Davutoğlu ve Manisa notları

Ahmet Davutoğlu ve Manisa notları

Barış Pınarı harekatının sürdüğü bugünlerde ülkenin, meclisin, siyasetin ve psikolojik üstünlüğün Suriye üzerinden elde edilmeye çalışıldığı bir dönemde iç siyaset de rafa kalkmış değil. İç siyasetin odağında ise AK Parti’den kopan isimlerin yeni parti çalışmaları var. Babacan’a göre daha somut adımlar atan ve yaklaşık bir yıldır sahada olan Ahmet Davutoğlu ise Dostlar Platformu toplantıları kapsamında Diyarbakır, Elazığ, Ankara, Sakarya ve İstanbul’un ardından bu kez Manisa‘da idi.

Öğlen saatlerinde Manisa’ya ayak basan Davutoğlu esnaf ve vatandaşla bir araya geldi. Tüm algıların köreltilmeye çalışıldığı, orantısız bir medya gücü silahının namlusunun siyasi rakiplere yöneltildiği ve şakaklarından bir an olsun indirilmediği bir dönemde Manisa’da sokağın tepkisi tıpkı ülkenin bir ucundaki Diyarbakır’da olduğu gibi, son kalelerden birisi olarak görülen Sakarya’da olduğu gibi, medya distopyasının yalılarında ve plazalarında ürettiklerini zannettikleri toplum modelinin boşa çıkmaya devam ettiğini gösterir nitelikteydi.

Konuşmanın ana gündem maddesi Suriye meselesi ve Barış Pınarı Harekatıydı. Suriye’deki her olumlu gelişmeyi kendi hesabına; Suriye’de yağmur yağsa hocanın hesabına yazmak isteyenlerin de dikkatle dinlemesi gereken bir konuşmaydı. Hocanın ağzından hiç çıkmamış cümleleri, kamuoyunda alay konusu olduktan sonra onun hesabına ciro etmeye çalışanlar için de dikkatle takip edilmesi gereken bir akşam oldu.

Hiçbir derinliği olmayanların düştükleri “stratejik derinlik makarasının” gelinen noktada kendi düştükleri çukuru yakından görmesi açısından da ayrıca faydalı bir toplantı oldu.

Davutoğlu’nun gündeminde ayrıca Trump’ın terbiye sınırlarını aşan ve geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen mektubu da vardı. Yaratılan beklentinin aksine yeni parti çalışmasının hız kazandığı bugünlerde, Davutoğlu bunu bir karşıt siyasi argüman olarak değil; bir devlet adamı ciddiyetiyle ele aldı. Mektuba mutlaka misliyle mukabele edilmesi ve özür diletilmesi gerektiğinin altını çizen Davutoğlu, mektubu bir “yüz karası” olarak nitelendirdi. Ayrıca Manisa’dan gönderdiği “ortada Washington yokken, cihan sultanlarına ilham veren Manisa vardı” sözleri ise salondaki coşkuyu zirveye çıkardı. 

Parti çalışmalarında sona gelindiğinin sinyallerini veren Davutoğlu, artık AK Parti’deki yanlışların değil yeni oluşumdaki ilkelerin ve doğruların kendilerini ilgilendirdiğinin altını çizdi.

Yoğun ilgiden dolayı salona da sığmayıp bahçeye taşan salon toplantısı bundan sonraki toplantılar için salonların yeterli gelmeyeceği kanaati oluşturdu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,691TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz