Ana SayfaTürkiyeAhmet Davutoğlu'nun ajansından köprüdeki intihar girişimi olayına açıklama

Ahmet Davutoğlu’nun ajansından köprüdeki intihar girişimi olayına açıklama

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde intihara kalkışan sahır ve dilsiz vatandaşı kurtarmasıyla Pelikancıların karartmasına maruz kalan Ahmet Davutoğlu’ndan açıklama geldi.

Pelikancıların Ahmet Davutoğlu’nun kurtarma olayına ‘tiyatro, senaryo’ gibi yakıştırmalar yapması 15 Temmuz darbe kalkışmasında eşi Erol Olçok ve 16 yaşındaki oğlu Abdullah Tayyip Olçok’u şehit veren Nihal Olçok’u bile rahatsız etmiş ve twitter’dan Davutoğlu’na yakıştırılan ithamlara sert çıkmıştı.

1 Mayıs günü öğleden sonra 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde üzerinde AKP tişörtü, sırtında Türk bayrağı olan bir kişi intihar girişiminde bulundu. O sırada köprüden geçen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, vatandaşı intihardan vazgeçirdi.

Olay sonrası Davutoğlu’nun vatandaşa sarılırken çekilen fotoğraflar yeni parti kuracağı iddialarından dolayı çok konuşuldu. Fotoğrafa Pelikancılara yakın kişiler kurgu, senaryo yorumlarında bulunmuştu.

Davutoğlu’ndan açıklama

3 gündür sessizliğini koruyan Ahmet Davutoğlu, bugün bir açıklama yaptı. Davutoğlu’nun basın ofisinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz hafta içinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde meydana gelen bir intihar girişimi vakasına o esnada köprüden geçmekte olan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun müdahalesi üzerine sosyal medyada yakışıksız, gerçek dışı, yer yer ahlak sınırlarını zorlayan bir tartışma ortamı oluşmuştur.

Bu tür bir seviyesiz yakıştırmayı yalanlamaya çalışmak bile abesle iştigal olacağı için açıklama yapılmamıştır. Ancak art niyetli ve Sayın Davutoğlu’nu yıpratma gayesi güden ithamlara kamuoyunda bilinen bazı isimlerin de dahil olmaları üzerine kamuoyu ile bazı hususların paylaşılması ihtiyacı doğmuştur.”

Ajans kurtarma olayında Ahmet Davutoğlu’nu yok sayınca…

Açıklamada ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

“Yaşanan hadisenin sahiciliğini izah etmeye çalışmak bile züldür. Kaldı ki olayı çarpıtarak yorumlayanlar kamu görevi yapmakta olan güvenlik görevlisi polisleri de bir kurgunun parçası olmakla itham etmektedirler. Bir haber ajansının olayı duyururken artık yerleşik uygulama haline geldiği gibi Sayın Davutoğlu’nu yok sayması üzerine kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hadisenin gerçek boyutu birçok basın kuruluşu ile paylaşılmıştır.

Her siyasetçi yaptıklarına ve yapmadıklarına dair sert, kimi zaman sınırları aşan eleştirilere muhatap olabilir. Bu anlamda elbette Sayın Davutoğlu da bir istisna değildir. Demokrasi kamuoyuna mal olmuş kişilerin her yaptığının kamuoyu önünde ve sorgulanmaya açık olduğu sistemin adıdır.”

Davutoğlu’nun herhangi bir kurgya ihtiyacı yoktur

Davutoğlu’nun ofisinden yapılan açıklama şu satırlarla noktalandı:

“Ancak, Sayın Davutoğlu’nun milletimiz nezdinde itibar kazanmak için herhangi bir kurguya ihtiyacı yoktur. Yaşanan bu hadiseyi sahicilik ve samimiyet adına değerlendirmeye kalkanlar Gazze’de evladı İsrail tarafından şehit edilen babaya sarılan, Myanmar’da Müslüman kardeşlerimizi Allah’ın selamı ile selamlayan, Anadolu’nun her köşesinde binlerce insanımızı bizzat kucaklayan, Urumçi’den Bosna-Hersek’e kadar yüreğine basmadığı coğrafya kalmayan Sayın Davutoğlu’nun duruşu üzerine yorum yapamazlar.

Bu samimiyeti sosyal medyanın ahlakın, edebin, insanlığın ve asgari nezaketin askıya alındığı bir mecra olduğunu düşünerek fütursuzca kul hakkına girenler bilmeyebilir. Aziz milletimiz bu samimiyeti hakkıyla değerlendirmektedir.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz