Ana SayfaTürkiyeAK Parti 2023'te bile işsizliği çözemeyecek! İşte Berat Albayrak'ın programındaki o açık

AK Parti 2023’te bile işsizliği çözemeyecek! İşte Berat Albayrak’ın programındaki o açık

Hazine Bakanı Berat Albayrak bugün 3 yıllık kalkınma programını açıkladı. Albayrak’ın açıkladığı paketinin yumuşak karnını yine işsizlik oluşturuyor.

Hazine Bakanı Berat Albayrak bugün 3 yıllık kalkınma programını açıkladı. Albayrak’ın açıkladığı paketinin yumuşak karnını yine işsizlik oluşturuyor. 

Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım, Berat Albayrak’ın programının işsizlik konusunda çok iddialı olamadığını belirtti.

Abdurrahman Yıldırım: Program işsizlik sorununda iddialı değil

Berat Albayrak’ın programı işsizlik konusunda çok iddialı değil. Sadece turizm sektöründeki gelirin 12 aya yayılması gibi önlemler var. Gençlerin istihdamı gibi konularda özel çalışmalar yapılacağına yönelik ifadeler yer alıyor. Ama baktığımız zaman cari açık katlanacak. Enflasyon 5 altına inerek gerileyecek. Büyüme yüzde 5’lerde gerçekleşecek. Böyle bir şeyde işsizlik hala çift haneli olmaya devam edecek. Yüzde 10.9 şeklinde. 2023’te bile. Önümüzdeki dönemin en önemli sorunu olmaya devam edecek. İşsizlik en önemli konu olmaya devam edecek. Bunun için daha yüksek bir büyüme oranı ve daha özel yaklaşımlı büyük programlar lazım. Gençlerin eğitimi, meslek edindirilmesi gerekiyor. Dünyaya belki yeni iş gücü arzın, işgücü ihracı konularının gündeme gelmesi gerekiyor.

Cari açık konusunda ya da cari fazla konusunda programı iyimser. Ama istihdam konusunda aynı iyimserliği sürdüremeyen bir programla karşı karşıyayız.

2012 yılında ve 2013 yılında şekillenen 2023 hedefleri fazlasıyla iddialıydı. 500 milyar dolar ihracat gibi mesela. Şu an baktığımızda o ihracat hedefi 214 milyar dolar. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri