Ana SayfaTürkiyeAK Parti döneminde İBB, Kore gezisine 11 tane Fatih portresi alınabilecek para...

AK Parti döneminde İBB, Kore gezisine 11 tane Fatih portresi alınabilecek para harcamış

İBB CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı, çarpıcı bir açıklamada bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Eylül ayı birinci oturumunda konuşan İBB CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı, Fatih tablosunun ‘israf’ olduğunu söyleyen AK Partililere, İBB’nin 2012 yılında Kore gezisi için 10,5 milyon sterlin harcadığını söyleyerek yanıt verdi. Subaşı, “Biz bununla 11 Fatih portresi satın alırdık” dedi.

CHP’li Subaşı, AK Parti tarafından israf olarak nitelenen ünlü ressam Gentile Bellini’nin Fatih Sultan Mehmet tablosu hakkında da bilgi verdi. Subaşı, “Tablo bir bakkal dükkânından alınmadı. Bu tabloyu açık artırmayla satan müzayede şirketi 1766’dan beri klasik eserlerin satışını yapan saygın bir kuruluş. Ulusal ve uluslar arası birçok araştırma kuruluşu da tablonun gerçekliğini ifade ediyor. 770 bin sterline Fatih tablosunu İstanbul’a getirdik. Bundan mutlu olmanız gerekiyor” dedi.

İsraf (Fatih tablosu) iddiasına ise Subaşı, İBB’nin 2012 yılında Kore’de yaptığı astronomik bir harcamayı ortaya çıkararak yanıt verdi. Subaşı, “2012’de İBB yönetiminden AK Parti var. Güney Kore’nin 250 bin nüfuslu Gyeongju belediyesiyle anlaşma yapıyor. Diyorlar ki, Kore kültürünü Türkiye’de tanıtalım, Türk kültürünü de Kore’de tanıtalım. Bu tip anlaşmalarda genellikle taraflar kendi ülkelerindeki masrafı üstlenirler. Fakat İBB demiş ki, “Kore’deki masrafı da biz üstleneceğiz”. 2 tane ihale yapılıyor. Bir tanesi İstanbul’da yapılacak etkinlikler, bunun değeri 2 milyon 317 bin sterlin. Kore’deki masraf ise 7 milyon 750 bin sterlin. Yani Türk kültürünü hem İstanbul’da hem de Kore’de tanıtmak için yaptığımız masraf yaklaşık 10,5 milyon sterlin. Biz bununla 11 Fatih portresi satın alırdık. Üstelik harcırahlar bu maliyete dahil değil” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri