Ana SayfaTürkiyeAK Parti en sadık seçmen kitlesini de kaybediyor! Kadınlar AK Parti’yi terk...

AK Parti en sadık seçmen kitlesini de kaybediyor! Kadınlar AK Parti’yi terk ediyor

AK Parti’nin en sadık seçmen kitlesini oluşturan 65 yaş üstü seçmen grubu bile AK Parti’yi terk etmeye başladı. Gezici Araştırma’ya göre bugüne kadar AK Parti’ye oy vermiş olan kadınların oy verme davranışlarında değişiklik bekleniyor.

Gezici Araştırma’nın son anketine göre 18 yıldır AKP iktidarını destekleyen kadınlar yönünü değiştirdi. Ev kadınları ve 50-64 yaş grubu kadınların AKP’ye desteği 8 ile 10 puan düştü.

Araştırmaya göre, AKP’nin yüzde 53’lerde olan ’50-64 yaş arası kadın seçmen desteği’ yüzde 45.5 e geriledi. Seçmenin yüzde 21.3’ünü oluşturan bu seçmen kitlesi 2015-2018 arasındaki seçimlerde yüzde 53.8 ile AKP’ye oy verdi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 18-75 arasındaki ev kadınlarının yüzde 58’i AKP adayı Recep Tayyip Erdoğan’a oy verdi. Bu grubun oy oranının ise yüzde 48’e düştüğü görülürken, 35-49 yaş grubundaki kadınların yüzde 38.6’sı yine AKP’yi tercih edeceğini belirtti.

Sözcü’den Veli Toprak‘ın haberine göre, araştırma sonucunda, “Bu durum AK Parti’nin kadın seçmenlerini kaybetmeye başladığının göstergesidir” denildi. Araştırmaya katılanlar yaş gruplarına göre tercihleri incelendiğinde, geçmiş yıllarda AK Parti’ye oy veren 65 yaş ve üstü kişiler partinin en sadık seçmen grubu olarak görülüyor.

Türkiye’de 65 yaş üstü 8 milyon seçmen bulunuyor, genel seçmen içindeki karşılığı yüzde 15. Bu seçmen, ‘Eski Türkiye-Yeni Türkiye’ kavramından dolayı iktidarı başarılı değerlendirirken, Millet Bahçesi gibi vaatlerle ve sağlık imkanlarının düzelmesi 65 yaş üstü kişilerde karşılık bulduğu görüldü.

AKP, kadın seçmeni kaybediyor

Gezici Araştırma’nın Başkanı Murat Gezici, “Bu çerçeveden bakılırsa, AK Parti kadın seçmeninin olası bir seçimde oy verme davranışlarının değişeceği tahmin ediliyor. AK Parti’ye oy veren kadınların yüzde 54’ü hayatından memnun değil. Gençler ise toplumsal barış kutuplaşmamış Türkiye beklentisi içerisindeler” dedi.

İktidar partisi geçmişte kadın seçmenlerinden daha fazla oy alırken, şimdi erkeklerin fazla oy verdiği parti konumuna doğru gidiyor. AKP’den kopan kadın seçmenin bir bölümü CHP’ye giderken, bir bölümü ise kararsızlar statüsünde bekliyor. CHP’ye oy verenlerin yüzde 55’ini kadınlar oluştururken, HDP, İyi Parti ve MHP seçmenin yüzde 50’den fazlası erkeklerden oluşuyor.

“CHP’deki yardımlar sürerse, AK Parti’deki kırılmalar devam edebilir”

Türkiye’de seçmenlerin yüzde 24.7’si ailesinden bir kişinin bir şekilde kamudan, yerel yönetimlerden yardım aldığını söylüyor. Murat Gezici, “CHP, yerel yönetimlerde yardımların sürmesini sağlarsa eğer, AK Parti’deki kırılmalar devam edebilir” dedi.

Seçim sonucunu Z kuşağı ve ev kadınları belirleyecek

Murat Gezici, seçmen grubu içinde ‘Z Kuşağı’ olarak bilinen ‘1995 ve sonrasında doğan kişiler’in yüzde 12’lik, ev kadınlarının ise yüzde 18.5’lik bir grubu temsil etiğini söyledi. Hem Z Kuşağı hem de ev kadınlarının seçimler üzerinde belirgin bir etkisinin olacağını kaydeden Gezici, “Araştırmamızda bu iki grubun AK Parti’ye karşı mesafeli durduğu görülüyor. Eğer AK Parti’nin bu grup ile arasındaki boşluk genişlemeye devam ederse, olası 2023 seçiminde Sayın Erdoğan’ın yeniden seçilmesi epey zorlaşacaktır” görüşünü savundu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri