Ana SayfaTürkiyeŞeytanın aklına gelmez! AK Parti Gelecek Partisi'nin önünü böyle kesmek istiyor!

Şeytanın aklına gelmez! AK Parti Gelecek Partisi’nin önünü böyle kesmek istiyor!

Gelecek Partisi ve Deva'nın önünü bir şekilde kesmenin planlarını yapan AK Parti'de milletvekili transferlerine yönelik çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Gelecek Partisi ve Deva’nın önünü bir şekilde kesmenin planlarını yapan AK Parti’de milletvekili transferlerine yönelik çalışma başlatıldığı öğrenildi. Dolambaçlı yollarla siyasi rakiplerinin önünü engellemeye çalışan AK Parti, kendi özel çıkarları için bazı siyasi hamleler yapmanın peşinde. Bahçeli de geçmişte Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası’nda değişiklik yapılmasını istemişti.

Alternatifler arasında dar bölge-daraltılmış bölge başlıkları yer alsa da seçim barajının düşürülmesi fikri de masada. Barajın yüzde 7 veya 5’e indirilmesi yanında, ittifaklar için de farklı baraj uygulanması tartışılıyor.

AK Parti’nin yeni anayasa çalışmaları

AK Parti yeni anayasa ve reform paketi çalışmalarının yanısıra siyasi partiler ve seçim yasalarında değişiklik için de mesaisini yoğunlaştırdı. Yeni Şafak’tan Fazıl Şahan’ın kulis haberine göre, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında çalışma yürüten komisyonun geçen hafta Erdoğan’a taslak metin üzerinden sunum yaptığı öğrenildi. Taslakta seçim barajı, siyasi partilerin Meclis’te grup kurabilmesi için gereken sayı, milletvekillerinin parti değiştirmelerinde izlenecek yöntem, ittifakların nasıl seçime gireceği gibi başlıkların alternatifli bir şekilde çalışıldığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, alternatif düzenlemeler arasında dar bölge- daraltılmış bölge başlıklar arasında yer alsa da seçim barajının düşürülmesi düşünülüyor. Bu çerçevede barajın yüzde 7 veya 5’e indirilmesi değerlendiriliyor.

Erdoğan’ın son talimatları doğrultusunda taslakta alternatifler en aza indirilecek ve son şeklini ise Cumhur İttifakı ortağı MHP ile yapılacak istişareler sonucunda alacak.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri