Ana SayfaTürkiyeAK Parti - HDP ittifakı masada! Erdoğan HDP ile işte böyle yakınlaşacak

AK Parti – HDP ittifakı masada! Erdoğan HDP ile işte böyle yakınlaşacak

Cumhuriyet yazarı Tuncay Mollaveisoğlu’na göre seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesinin arkasındaki motivasyon, AK Parti’nin MHP yerine HDP ile ittifak kurmayı planlaması.

Gazetemiz yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, kaleme aldığı yazısında, AKP’nin, seçim barajını yüzde 7’ye indirerek hem MHP’nin Meclis’e girmesini “garantiye” aldığını hem de “bu ortaklık bitti” diyerek HDP seçmenine zeytin dalı uzatmanın yollarını aradığını ifade etti.
Erken seçim tartışmaları hız kazanırken Cumhuriyet gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu’ndan dikkat çeken bir yazı geldi.

Seçim barajının AK PArti ve MHP’nin planladığı gibi yüzde 7’ye çekilmesinin ardından Cumhur İttifakı’nın dağılabileceğini belirten Mollaveisoğlu, “Saray, HDP seçmeni ile yakınlaşmanın hesabı içinde” dedi.

MHP’nin bu yaklaşmanın önündeki en büyük engel olduğunu söyleyen Mollaveisoğlu, “AKP, MHP’siz bir seçime hazırlanıyor… Seçim barajını yüzde 7’ye indirerek hem MHP’nin Meclis’e girmesini “garantiye” alıyor hem de “bu ortaklık bitti” diyerek HDP seçmenine zeytin dalı uzatmanın yollarını arıyor… Seçim öncesi genel af dahil, birçok siyasi hamle masada” görüşünü savundu.

Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesi için HDP’nin oylarına ihtiyaç duyduğunu dile getiren Tuncay Mollaveisoğlu şunları söyledi:

“İşte ‘Gordion’un düğümü’ de burada… AKP, MHP yanındayken Cumhurbaşkanlığı için HDP seçmeninden nasıl oy isteyecek?

MHP’yi seçim öncesinde AKP’den ayırıp, Meclis’e girmesi için barajı MHP’nin oy seviyesine düşürecek Erdoğan, HDP seçmenine yeni bir açılım vaadinde bulunabilir…

Yani muhalefeti büyüten, iktidarı eriten ittifak sistemini Erdoğan ortadan kaldırabilir…
İttifakların dağıldığı, her partinin kendi gücü ile yarıştığı eski sistem için yasa değişikliği gerekiyor. Bu değişikliğin geçerli olması için de seçime bir yıl kala yapılması şart… ”

Mollaveisoğlu yazının devamında “HDP seçmeni, MHP ile ortaklığı “sözde bitiren” bu planın parçası olur mu?” sorusuna dile getirdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri