Ana SayfaTürkiyeAK Parti: İstanbul için olağanüstü itiraz hakkımızı kullanacağız

AK Parti: İstanbul için olağanüstü itiraz hakkımızı kullanacağız

31 Mart yerel seçimlerinin sonuçları İstanbul açısından hayil çetrefil bir hal almaya başladı. AK Parti’nin İstanbul’da 31 ilçede oyların yeniden sayılması talebini reddeden Yüksek Seçim Kurulu 21 ilçe ve 51 sandıkta oyların tamamının yeniden sayılmasına karar vermişti. Ancak AK Parti’den bu karara flaş itirazlar geldi. AK Parti İstanbul için olağanüstü itiraz hakkını kullanmaya hazırlanıyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “51 sandığın sayılacak olması da ilginç. Şu sandıklar bunlara örnek olarak gösterilebilir demiştik. Bunlar sadece örneklendirmeydi. YSK bu örneklendirmeye bakmış ve bunlarda sayım yapalım demiş. Biz bütün sandıklarda bu örneklemeyi verseydik tüm sandıklarda mı sayım yapılacaktı.” diye konuştu.

Ali İhsan Yavuz’un AK Parti adına yaptığı açıklaması şöyle:

Her şey bu kadar netken talebin YSK tarafındn kabul edilmemesini anlamış değiliz. Hukuki yolları sonuna kadar deneyeceğiz. Seçimin sonucuna tesir edecek çok net veri var ortada. Elbette seçmen listeleri kesinleşmiştir ama burada organize bir suç var.

Seçmen kaydırması yapılmış

Bir takım hileli yollar ile sahtekarlıklarla seçmen kaydırması yapılmış dedik ve bunu belgeler ile ortaya koyduk. Bu sayı az değil. Bu sayı belki 10 binlerle ifade edilir. Bunu dikkate almamak doğru değil. Bunun altında bir şeyler arıyoruz.

Sandık başında bir şeyler oldu

5 bin kişinin bu şekilde görevlendirilmiş olduğunu gördük. Diyoruz ki sandık başında bir şeyler oldu, yapılmaması gereken bir liste yapıldı, göreve verilmemesi gereken kişilere görev verildi. YSK nezdinde olağanüstü itiraz yoluna gitmiş olacağız.

YSK’nın kararını anlamıyoruz

51 sandığın sayılacak olması da ilginç. Şu sandıklar bunlara örnek olarak gösterilebilir demiştik. Bunlar sadece örneklendirmeydi. YSK bu örneklendirmeye bakmış ve bunlarda sayım yapalım demiş. Biz bütün sandıklarda bu örneklemeyi verseydik tüm sandıklarda mı sayım yapılacaktı. Onlar sadece örneklemeydi .Örneklemede yapılacak sayımlar hiçbir şey ifade etmez.

CHP’nin yetkilileri bir takım çıkışlarda bulundu umuyorum ki YSK bu çıkışlardan etkilenmiş olmasın. Bu çıkışlardan etkilenmemiş olduğunu düşünmek istiyorum. Daha hiçbir şey bitmedi.

İstanbul için olağanüstü itiraz hakkı

Büyükçekmece ile ilgili yeniden bir seçim olsun diye talebimizi ilettik. Bu talebin arkasından da yine olağanüstü itiraz süreci söz konusudur. Bütün İstanbul için de bu hakkımızı kulanacağız.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz