Ana SayfaTürkiyeAK Parti İstanbul ve Ankara’yı neden kaybetti? Cevabı Enfal Suresi’nde mi gizli?

AK Parti İstanbul ve Ankara’yı neden kaybetti? Cevabı Enfal Suresi’nde mi gizli?

Bir dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan’a danışmalık da yapmış olan Kemal Öztürk, AK Parti’nin 3 büyük şehri kaybetmesine ilişkin bir yazı kaleme aldı. Seçim gecesi uzun süre veri akışını kesen Anadolu Ajansı’nın eski genel müdürü Kemal Öztürk, AK Parti’nin İstanbul ve Ankara’da yaşadığı başarısızlığı Kur’an-ı Kerim’deki Enfal Suresi’nin 46. ayetiyle açıkladı.

Kemal Öztürk bir seçim analizi olarak kurgulanan yazısına “Ne demek lazım gelir bilmiyorum” diyerek başlayıp “Neyi, nasıl söyleyelim, ne demek lazım gelir, bir türlü karar veremedim” diyerek devam etti.

Kemal Öztürk’ün seçim analizi Enfal Suresi’nin 46. ayetinde gizli

Kemal Öztürk, “Ak Parti’ye ne oldu” diye soranlara şu satırlarla yanıt verdi:

“Zihnimin tüm kargaşası içinde, iki şey mıh gibi çakılı duruyor. Sanırım son 20 günde seçim sahasını dolaştığım her yerde, bu iki konu hep dilimden döküldüğünden olsa gerek.

Erzurum’da karlı Palandöken’in eteklerinde, bir grup dertli adamla otururken en son dillendirmiştim bu iki şeyi.

Bize ne oldu? Partimize ne oldu? Seçmene ne oldu?… Sorular havada uçuşurken, benden siyasi bir analiz bekleyen bu arkadaşlara ilk söylediğim şey, ‘Enfal Suresi 46. ayet tecelli oluyor, onu yaşıyoruz’ demek oldu. Şaşırdılar. Dinleyince hak verdiler.

İşte şu anda kafamda mıh gibi çakılı duran ve beni etkisine alan şey bu.

Sanırım son yıllarda en çok etkilendiğim ve her fırsatta çevremdekilere anlattığım ayet budur:

‘Birbirinizle çekişmeyin, sonra içinize korku düşer, gücünüz elinizden gider.’

Ankara’da, henüz AK Parti içinde büyük tartışmaların olmadığı zamanlarda, partinin üç önemli ismi, Erdoğan, Gül, Arınç’ın etrafındaki danışmanların ya da kadroların birbiriyle uğraştığı zamanlarda başlamıştım bu ayeti söylemeye.

Gezi olaylarıyla başlayan krizden beri, AK Parti içinde birbiriyle uğraşan, bu çekişmeden kişisel çıkar elde etmeye çalışan ve bu karmaşayı daha çok tahrik edenlerin yüzünden, Enfal 46. ayetin tecelli edeceğini düşündüm hep.

Kemal Öztürk’ün yazısı ilginizi çektiyse tamamını okuyabilirsiniz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz