Ana SayfaTürkiyeAK Parti tarihe böyle mi iz bırakacak? İstanbul Rasathanesi’nden Şehir Üniversitesi’ne Türk’ün...

AK Parti tarihe böyle mi iz bırakacak? İstanbul Rasathanesi’nden Şehir Üniversitesi’ne Türk’ün ilimle imtihanı

Yaşayan en büyük Türk tarihçilerinden Mehmet Genç “Yeni bilgi meydana getirmek bizim üniversitelerimizde çok nadir görülen bir vakadır. Şehir Üniversitesi bu suçu işlemiş üniversitelerimizin başında gelir ve geldiği için bu cezası galiba hak ediyor” diyerek ironik biçimde Halkbank eliyle Şehir Üniversitesi’nin çalışamaz hale getirilmek istenmesini eleştirmişti.

AK Parti’den kısa süre önce istifa eden eski milletvekili Mehmet Ali Pulcu da Şehir Üniversitesi’ne yaşatılanlara bir gecede yok edilen İstanbul Rasathanesi örneğini hatırlatarak tepki gösterdi.

Önce Mehmet Genç’in sözlerinden alıntı yapan Mehmet Ali Pulcu, ardından da İstanbul Rasathanesi’nin 1580 yılında neden ve nasıl ortadan kaldırıldığına ilişkin bilgiler paylaştı:   

İstanbul Rasathanesi’nin önü çok kısa oldu. Bazı devlet adamları Hoca Sadettin’in ve Takiyüddin’in ön plana çıkmasına tahammül edemediler. Rasathanenin uğursuzluk getireceği konusunda, o tarihlerde dünyanın çok yakınından geçen kuyruklu yıldız ve veba salgınının bir uyarı olduğu iddia edildi. Rasathaneyi ilk kuran ve astronomi ile uğraşan Uluğ Bey’in sonunun da felaketle bitmesi olayları padişaha delil olarak gösterildi.

Rasathane hakkındaki son hüküm zamanın ünlü Şeyhülislamı Kadızade’den geldi. Şeyhülislam Kadızade Ahmet Şemsettin Efendi, III. Murat’a ‘yıldızların gözleminin felaket getireceğini; göklerin sırlarını örten perdeyi kaldırmanın uğursuz bir haddini bilmezlik olduğunu; böyle bir gözlemevinin kurulduğu hiçbir devletin varlığını sürdüremediğini’ söyledi.

Padişah III. Murat bütün bu iddialara paralel olarak Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa’dan İstanbul Rasathanesi’ni bir gecede yok etmesini istedi. Verilen bu emir gereği rasathane bir gecede 21 Ocak 1580’de yok edildi. Rasathane ile ilgili ne varsa her şey tahrip edildi ya da yok edildi.

Yusuf Kaplan: Vebali çok ağır oldu

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan ise Şehir Üniversitesi’ne hukuksuz şekilde Halkbank eliyle yaşatılanlara şu satırlarla karşı çıktı:

hem Batı’daki bilgi birikimini aktarma hem de bizim medeniyet dinamiklerimiz ekseninde bu birikimi gözden geçirerek dönüştürme ve bize maletme sürecinde neredeyse ülkenin tek üniversitesi Şehir Üniversitesi!

Üniversitenin arazisiyle ilgili yasal araştırmalar yapılsın elbette. Ama bu tür kurumların hepsine, özel prosedürler üzerinden arazi tahsis edildiğini herkes biliyor bu ülkede!

Fakat devlet, eğitimin çöktüğü bir süreçte eğitimi birinci sınıf kalitede ve ruhta yapan bir üniversiteye özel muamele yapsın; önünü kapatmak yerine önünü açsın!

Eğitimin neredeyse çökmenin eşiğine geldiği bir zaman diliminde, daha fazla desteklemeyi, dahası böyle bir üniversitenin sıkıntılarıyla, sorunlarıyla daha yakından ilgilenmeyi gerektirir.

Eğer Şehir Üniversitesi çökerse, bu ülkenin insanları, İslâmî kesimleri bir daha bu tür büyük ve zorlu ama hayatî işlere girişmeye cesaret edemezler!

Başta Tayyip Bey olmak üzere, hükümetin bu konuda tarihî bir sorumlulukla hareket edeceğini umuyorum. Vebali çok ağır olur bunun huzur-u ilâhî’de.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz