Ana SayfaTürkiyeAK Parti'de tartışmalar kesilmiyor! Şentop: İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı zorunlu kılan bir durum...

AK Parti’de tartışmalar kesilmiyor! Şentop: İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı zorunlu kılan bir durum yok

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Sözleşmesi’nin kadına karşı şiddetle mücadeleye katkısı olduğunu söyleyerek, “Sözleşmeden çıkmayı zorunlu kılan bir durum olduğu kanaatinde değilim” dedi.

Hem kamuoyunda, hem de AK Parti içinde büyük tartışmalara neden olan İstanbul Sözleşmesi’ne değinen Şentop, 9 sene önce imzalanmış bir sözleşme ile ilgili “9 sene sonra kalkıp da birbirine sövecek kadar tartışmanın bir noktaya taşımasını ayıp ve yakışıksız buluyorum” ifadelerini kullandı.

Uluslararası sözleşmelerin hiçbirinin bir devletin yaklaşımı ve perspektifi ile hazırlanmadığını vurgulayan Meclis Başkanı, “Avrupa merkezli bir insan hakları anlayışı paradigması var. Bunun içerisinde de kadın hakları ile ilgili paradigma var. Bu paradigmanın bazı unsurları evrensel, buna bir itirazım yok ama bazı unsurları ise batı Avrupa’nın kültürel unsurları. Ama Avrupa bu paradigmayı evrensel bir paradigma olarak dayatıyor bütün dünyaya” şeklinde konuştu.

Şentop, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

İstanbul Sözleşmesi‘nin de bu konuda katkıları olduğunu düşünüyorum. İtiraz edilenin aksine yönler olduğu taktirde bunların kanunla ilgili, mevzuatlar üzerinden değerlendirilebileceği kanaatindeyim. Sözleşme ile ilgili tereddüt hasıl olan hususlar varsa uygulama ile ilgili bu hususların açıklığa kavuşturulması bakımından tekrar değerlendirilmesine yönelik başvuru imkanları var. Bu sağlanabilir. Bu anlamda sözleşmeden çıkmayı zorunlu kılacak bir tabloyu da bu anlamda anlatmaya çalıştığım çerçeve içinde zorunlu kılan bir durum olduğu kanaatinde değilim. Şahsi kanaatim akademisyen olarak budur

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri