Ana SayfaTürkiyeBeştepe'deki Sorosçular kim? Derin Soros tartışmasında Mehmet Uçum sessizliğini bozdu

Beştepe’deki Sorosçular kim? Derin Soros tartışmasında Mehmet Uçum sessizliğini bozdu

Daha önce 50+1 sisteminin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kurulmuş bir tuzak olduğunu söyleyen Şamil Tayyar, bu çıkışıyla gözlerin Mehmet Uçum’a çevrilmesine neden olmuştu. Dün Halk TV’deki programda Barış Terkoğlu’nun “Şamil Tayyar ‘Sorosçu’ diyerek Mehmet Uçum’u mu kastediyor?” sorusuna Ayhan Sefer Üstün, “Muhtemelen evet” diye yanıt vermişti.
Şamil Tayyar Odatv’ye yaptığı açıklamada, tuzak kuranların “Soros’un AK Parti içinde yerleştirdiği adamları” olduğunu söyledi. Ardından Erdoğan’ın hukuk danışmanı Mehmet Uçum’dan bir açıklama geldi.

50 + 1 seçim sistemi ile başlayan tartışmalar devam ederken AK Parti MKYK Üyesi ve eski Milletvekili Şamil Tayyar, Cumhurbaşkanlığı seçimindeki 50+1 uygulamasının Cumhurbaşkanı’na ve sisteme kurulan bir tuzak olduğunu iddia etti.

Tayyar, Odatv’ye yaptığı açıklamada da, “50 + 1 Türkiye’nin gerçeği değil. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Başkanlık sistemi en iyi Amerika’da uygulanıyor. Orada Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kazanan Başkanlığı da alınıyor. Bunun olması gerek” ifadelerini kullanmıştı.

Tayyar paylaşımında, tuzak kuranlar olarak bahsettiği kişilerin ise “Soros ve ekibinin AKP içindeki uzantıları” olduğunu söylemişti.

AK PARTİ’DEKİ SOROSÇULAR KİM?

Halk TV’de yayımlanan programda Barış Terkoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün’e, Tayyar’ın kimi kastettiğini sordu.

Terkoğlu’nun “Şamil Tayyar ‘Sorosçu’ diyerek Mehmet Uçum’u mu kastediyor?” sorusuna Ayhan Sefer Üstün, “Muhtemelen evet” diye yanıt verdi.

MEHMET UÇUM’DAN YANIT

Tartışmaların odağındaki Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, bugün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, hakkındaki iddialara yanıt verdi.

Cumhurbaşkanlığı sistemindeki Anayasa değişikliğini hazırlayan ekibin içinde bulunan Mehmet Uçum şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’yi değil kendilerini düşünenler, ülke karşıtlığını iş edinenler, hakkımda ‘sorosçuluk yalanı’ yayma peşindeler. Ne yaparsanız yapın 2007 ve 2017’de iki kez halk tarafından kabul edilmiş Türkiye’nin sosyolojik ve siyasi istikrarının güvencesi 50+1 kuralından halk vazgeçmez.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri