Ana SayfaTürkiyeAK Parti'den kaçanlar için en güvenilir liman Gelecek ve DEVA! İşte ORC...

AK Parti’den kaçanlar için en güvenilir liman Gelecek ve DEVA! İşte ORC anketi

Yapılan son anket AK Parti’deki büyük erimenin devam ettiğin gösterirken oradan kaçanların Gelecek Partisi ve DEVA’da toplandığını ortaya koydu. AK Parti’ye oy veren çoğunluk bile erken seçim istiyor.

ORC Araştırma’nın son seçim anketine göre, AK Parti’nin birinci parti konumu ciddi risk altında. Anket sonucunda, pandemiyle birlikte çıkmaza giren ekonomik sorun, hukuk ve mülteci krizi AK Parti’nin kemik kitlesini kırdı. Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy veren seçmenlerin ise yüzde 40’a yakını erken seçimin ihtiyaç olduğunu belirtti.

ORC Araştırma, Eylül ayında gerçekleştirdiği seçim anketinin sonuçlarını Twitter hesabından paylaştı.1 – 5 Eylül tarihleri arasında 41 ilde 4 bin 180 kişiyle yapılan anket sonucuna göre, vatandaşların yüzde 59.9’u erken seçimin yapılması gerektiğini düşünüyor.

Araştırmaya göre, ekonomik sıkıntıların bitmemesi, mülteci krizi ve hukuk sorunu AK Parti’nin kemik kitlesinin kırılmasına neden oldu.

ORC Araştırma’nın dikkat çeken seçim anketinde şu değerlendirmelere yer verildi:

ERKEN SEÇİME İHTİYAÇ OLDUĞUNU DÜŞÜNENLER YÜZDE 60

“Erken seçime ihtiyaç olduğunu düşünenler yüzde 60 oranında olsa da, hükümeti başarısız bulanlar bu oranın çok daha üstünde görülmektedir. Ayrıca erken seçim olmasına karşı olanların içinde ciddi sayıda muhalif seçmen bulunmaktadır.

Bu seçmenler “zaten kötü olan ekonomiyi daha kötü hale getirir” endişesi ile erken seçime karşı çıkmaktadır. Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy veren seçmenlerin ise yüzde 40’a yakını erken seçimin ihtiyaç olduğunu belirtmektedir.

OYLAR AK PARTİ’NİN İÇİNDEN ÇIKAN PARTİLERE YÖNELECEK

Bu durumun başlıca sebepleri ekonomi, hukuk ve mülteci sorunudur. Kapanmalarının olduğu dönemde “kriz her yerde var, kapanmalardan sonra her şey normale döner” düşüncesi hakimken, sonrasında ekonomik sıkıntıların bitmemesi AK Parti’nin kemik kitlesini kırdığı gözlemlenmiştir.

Özellikle Afgan göçünün önce inkar edilmesi de aynı kitlede kırılmalara neden olmuştur. Hukuk ve demokrasi konusundaki geriye gidiş algısı ise AK Parti kitlesini kırmaktan çok, oylarını yeniden yükseltebileceğine dair inancın zayıflamasına neden olmaktadır.

“Artık toparlanamaz” söylemi, AK Parti için her şeyden daha tehlikelidir. Bu durum AK Parti içinden çıkan partilere yönelimi artıracaktır. Temmuz/Ağustos aylarındaki düşüş ivmesinin sürmesi halinde, AK Parti’nin 1. Parti konumunun ciddi risk altında olacağını söyleyebiliriz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri