Ana SayfaTürkiyeAK Parti'den MKYK sonrası YSK uyarısı

AK Parti’den MKYK sonrası YSK uyarısı

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik AK Parti MKYK toplantısı sonrasında basın açıklaması yaptı. Muhalefetin YSK’nın İstanbul’da seçimleri iptal kararını tartışmasını eleştiren Ömer Çelik, “Türkiye’deki seçim sonuçlarına ve süreçlerine müdahale edildiğine yönelik ifadelerden ve yorumlardan kaçınılmalıdır.” dedi.

Ömer Çelik: uyarımız şudur

YSK’nın kararı tartışılıyor. Neredeyse bazı ülkelerde birinci gündem maddesi durumunda. ABD ve AB üyesi ülkelerden YSK kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Herkese uyarımız şudur; bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Türkiye’deki seçim sonuçlarına ve süreçlerine müdahale edildiğine yönelik ifadelerden ve yorumlardan kaçınılmalıdır.

Demokratik seçimlerde ülkelerde tekrarlanıyor. Demokrasinin olmadığı ülkelerde herhangi bir seçimin tekrarlandığını göremezsiniz. Bu konularda yeterli bilgiye sahip olup değerlendirmede bulunulması saygıyla karşılanır.

Net bir sonuç

42 bine yakın oyda bir usulsüzlük tespit edilmiş, sandık görevlileriyle ilgili kamu görevlileri olmamasıyla ilgili bir durum var. Tüm bunları değerlendirerek YSK bir karar vermiştir. Artık önümüzde bir seçim var. Net bir sonuç ortaya çıkacak ve bu sonucu selamlayacağız. Şu anki eksiklikler ortadan kaldırılacak. Usulsüzlüklerin olmayacağı bir seçim olacağı için bir oy farkla kazan seçimi kazanmış olur.

Sisi hatırlatması

Bilgi eksikliğiyle konuyu eleştiren dış çevrelerin demokrasi konusunda nasıl bir tutum aldıklarını görmek için çok iyi bir gösterge. Aynı kesimler Türkiye’de seçimin yenilenmesini eleştirenler Mısır’da darbecilerin yanında yer aldılar. Sisi demokrasiyi reforme ediyor diye bir açıklamalarda bulunmuşlardı.

Yakın zamanda ABD’de bir rapor yayımlandı ve FETÖ üyeleriyle ilgili ‘Sunni müslümanlar’ ifadesini kullandılar. Türkiye’yi batıya şikayet edenlerin bunu iyi değerlendirmesi gerekli. AB’den yüksek temsilciler bir takım cümleler kuruyorlar. Adil ve şeffaf seçim süreciyle ilgili bizzat bu ülkelerden gelen temsilcilerin raporları ortada. Bizim yetkinliğimizi tespit etmiştir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz