Ana SayfaTürkiyeAK Parti'den ülkeyi kötü yönetiyoruz itirafı

AK Parti’den ülkeyi kötü yönetiyoruz itirafı

Erhan Usta, Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan AB'ye Katılım Öncesi Ekonomi Programı'ndaki detayı ilk kez açıkladı.

Ekonomi bürokrasisinin ünlü ismi Erhan Usta, Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan belgede AK Parti hükümetinin yaptığı ‘ülkeyi iyi yönetemiyoruz’ itirafını gündeme taşıdı.

KARAR TV’de yayınlanan Ortak Akıl programında Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu’nun sorularını cevaplayan İYİ Parti Milletvekili Erhan Usta, ‘Toplam Faktör Verimliliği’ndeki gerilemeyle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Turgut Özal, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Recep Tayyip Erdoğan gibi liderlerle çalışan emekli ekonomi bürokratı Erhan Usta, çarpıcı açıklamalar yaptı. Ekonomideki sorunun yönetilememe olduğunu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi olarak makro ekonomiden bile sorumlu olmadığını söyleyen Usta, demokrasi ve yargı bağımsızlığında gerileme, kurumsallaşmanın bozulması, özgürlüklerin gerilemesinin, kötü yönetimin ekonomiyi nasıl aşağıya çektiğini anlattı.

Erhan Usta canlı yayında şöyle konuştu:

“Büyümenin kaynakları vardır. Birincisi sermaye yatırımları ve sermaye stokudur. İkincisi iş gücüdür. Üçüncüsü de bunların dışında kalan hususlardır ve bu ‘Toplam Faktör Verimliliği’ olarak adlandırılır. Yani insanların trafikte birbirine sayılı olmasından adalet sistemine, demokrasi ve özgürlüklerden vergi sistemine, kamu yönetiminden kurumsallaşmaya, insanların hoşgörülü olup olmamasından mutlu olup olmadıklarına kadar aklınıza ne gelirse bunun içindedir. Bir anlamda ülkenin nasıl yönetildiğini gösteren bir puandır bu. Çünkü her şey büyümenin kaynağıdır. Bütçe ve Strateji Başkanlığı’nın AB’ye Katılım Öncesi Ekonomik Programı’nın 24. sayfasındaki verilere göre 200-2007 döneminde Türkiye’de Toplam Faktör Verimliliği’nin büyümeye katkısı 2,7 puan. Yani diğerlerinden Türkiye 3 puan büyümüşse 2.7 puan üzerine koyarsınız ortalama büyüme 5.7 olur.”

Hızlı düşüş var

“2010-2019 döneminde ise ‘Toplam Faktör Verimliliği’nden ortalama büyümeye gelen katkı, 2.7’den 0,6’ya düşmüştür. Bunun eksi olduğu çok yıl var. Eğer kaldırmazlarsa gelecek yıl göreceğiz, Toplam Faktör Verimliliği’nden büyüme eksi olacaktır.”

“Emin olun Türkiye’nin hoşgörü ile yönetildiği zamanlarda, iktidarın güçlü ama siyasi uzlaşmanın olduğu, insanların birbirleriyle konuşabildiği zamanlarda buralardan büyümeye ciddi bir katkı gelmiş, bunların azaldığı dönemlerde büyümeye katkı negatife dönmüş.”

Yönetemiyoruz itirafı geldi

“Biz sermaye sıkıntısı çeken bir ülkeyiz. Çin gibi sermaye sıkıntımız olmasa, ‘Ben bunların hiçbirini düzeltmem, yatırım yapar büyürüm’ dersiniz. Bizim ise sermaye ve işgücü dışındaki alanları iyileştirirsek ancak büyümemizi artırabiliriz. O yüzden işe ‘güven’le başlamamız, yargı sistemimizi çalıştırmamız lazım. Anketler var ortada. Kaç kişi yargının bağımsız olduğunu söyleyebiliyor.”

“Bütçe ve Strateji Başkanlığı’nın 2018 AB’ye Katılım Öncesi Ekonomik Programı’da daha can sıkıcı bir öngörü var. Hükümetin kendi öngörüsü. Belgede 2020-2022 dönemi için hükümetin yaptığı projeksiyona göre buradan büyümeye katkı 0.4 puan olacak. Bunu hükümet söylüyor, kendisine bile güveni yok. Geleceğe ilişkin öngörüsü bile böyle. İşler düzelmeyecek diyor Türkiye’de. AB’ye verilen programda ülkeyi kötü yönetiyoruz itirafı yapılıyor.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri