Ana SayfaTürkiyeAK Partili Başakşehir Belediyesi’nin şatafatına bütçe yetmedi

AK Partili Başakşehir Belediyesi’nin şatafatına bütçe yetmedi

AK Partili Başakşehir Belediyesi bir yandan İstanbul’un en büyük belediye binasını yaparak lüks bir harcamaya imza atarken, diğer taraftan bütçesi yetmediği için 500 milyon TL’lik ek bütçe yaptı.

Başakşehir Belediyesi, 620 milyon TL olan 2020 yılı bütçesine, 500 milyon TL’lik ek bütçe yaptı. Ek bütçe Belediye Meclisi’nden oy çokluğu ile geçti. CHP’li üyeler, 130 milyon TL’ye yaptırılan belediye binası şatafatının ve 500 milyon TL’lik ek bütçenin Belediyeyi iflasa ya da icraya götüreceği uyarısı yaptı.

Birgün’den Uğur Şahin’in haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin(İBB), bütçesinin beşte birinden daha az bir borçlanma talebini kabul etmeyen AK Parti Grubu, Başakşehir Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesinin yaklaşık yüzde 80’i kadar ek bütçe yapmasına onay verdi.

Başakşehir Belediye Meclisi, 620 milyon TL’lik bütçeye ek olarak 500 milyon TL’lik “ek bütçe” teklifini görüştü. Söz konusu ek bütçenin büyük bir kısmı, imar planlarında akaryakıt tesis alanı olarak ayrılmış olan belediye arsasının satışından karşılanacak.

Maliye uzmanları bir belediyenin bütçesine yakın bir oranda ek bütçe yapmasının yasaya aykırı olmadığını ancak böyle bir durumun da etik kabul edilemeyeceği değerlendirmesinde bulundu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri