Ana SayfaTürkiyeAK Partili belediye asfalt ihalesini adrese teslim mi yaptı?

AK Partili belediye asfalt ihalesini adrese teslim mi yaptı?

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde belediyenin asfalt ihalesini adrese teslim hazırladığı iddaları ses getirdi.

Kapaklı Belediyesi tarafından yapılan ve KİK incelemesine tabi tutulan asfalt ihalesinin akıbeti belli oldu. İlçe genelinde büyük gündem yaratan ihale 50 milyon TL’ye sonuçlanırken, ihaleye 36 ve 38 milyon TL’lik tekliflerle katılan firmaların ‘teknik şartnameye uymamaları’ gerekçesiyle elenmesi “İhale şartnamesi adrese teslim mi hazırlanıyor” sorusunu da beraberinde getirdi

Çerkezköy Havadis gazetesinde yer alan iddiaya göre, ihaleye katılan Siba İnşaat adlı firma, 36 milyon TL fiyat teklifi verdi. Ancak ihale şartnamesindeki ‘ilçeye 110 km mesafe içerisinde asfalt plentinin olması’ şartını sağlamadığı için firma ihaleyi almaya hak kazanamadı. Öte yandan ihaleye en yüksek teklifi (50 milyon TL) veren Atis firmasının ihaleyi alması diğer firmaları huzursuz etti. Duruma itiraz eden firmalar Kamu İhale Kurumu (KİK)’na itirazda bulundu.

ŞARTLAR: 260 TON ÜRETİM KAPASİTESİ, AZAMİ 110 KM UZAKLIK

Kapaklı Belediyesinin açtığı asfalt ihalesindeki diğer şartlar da firma yetkililerinden tepki topladı. Günlük 240 tonluk asfalt üretecek plente sahip firmalar, ihale şartnamesinde bu koşulun 260 ton bandına çekilmesine de sitem etti. Ayrıca ihaleye giren firmaların hem günlük 260 ton üretim kapasiteli bir plente sahip olması hem de ilçeye 110 km mesafeden uzak olmaması koşulunu şartnamede gören firma yetkililer; bu şartları taşıyan tek bir firmanın ihaleye katıldığını söyleyerek ihalenin adrese teslim gerçekleştiğini iddia etti.

108 KİLOMETRELİK MESAFE 112 KİLOMETRE Mİ ÖLÇÜLDÜ?

Öte yandan Global A.Ş. adlı firmanın günlük 260 ton üretim kapasitesine sahip, plentin Kapaklı’ya uzaklığının 108 kilometre olmasına rağmen; ihale komisyonunun ‘Global A.Ş. Kapaklı’ya 112 kilometre uzaklıktadır’ görüşünü vererek bahse konu şirketi de ihaleden elediği iddia ediliyor. İhaleden 2 kilometrelik uzaklıktan dolayı elenen Global A.Ş.’nin vermiş olduğu teklif ise; ihalenin sonuçlandığı 50 milyon TL’den 12 milyon TL daha az: Yani 38 milyon TL.

ÇOK DAHA YAKINDA ASFALT PLENTLERİ VAR

Kapaklı Belediyesinin şartnameye ‘260 ton üretim kapasiteli asfalt plenti olacak’ maddesi nedeniyle ihaleye giremeyen iş insanlarının bu duruma isyan ederek şu bilgileri verdikleri iddia edildi: “Biz Kapaklı Belediyesinin ihale ettiği bu tonajların ve ihale rakamlarının çok üstünde işler yaptık. Bu iş bizim rahatça yaptığımız/yapabileceğimiz işler sınıfındadır. Üstelik biz asfaltı kaliteli ve bazalttan üretiyoruz oysa İstanbullu birçok firma kalker kullanarak kalitesiz malzeme üreterek iş kalitesini düşürebiliyor. Ayrıca asfalt işinde mesafe de çok önemlidir. Yapılacak işin mesafesi ne kadar yakın olursa asfalt sıcaklığı açısından kalitesi de o kadar çok iyi olur. 110 kilometreden gelecek asfaltla 1 ila 40 kilometre arasındaki uzaklıktan gelecek asfalt kalitesi asla aynı kalitede olamaz.

İHALE TEKRARLANMALI

Bu ihalenin iptal edilip tekrar yapılması akıllara takılan olumsuz soruları ortadan kaldıracaktır. Bu sene asfalt sezonu zaten bitti. Önümüzdeki Nisan ayında başlayacak asfalt sezonuna kadar bu ihale tekrarlanıp soru işaretleri ortadan kaldırılabilir. TESKİ’nin çalışmaları nedeniyle bu yıl çalışma imkanınız yapılacak toplam işin zaten %15’ini geçemeyecekti. Bu ihaleyi daha düzgün şekilde yapıp, önümüzdeki yıl içinde tamamını yapmak çok güzel olmaz mı? Böylelikle hem bölge iş insanları kazanmış olur hem de ortada dolaşan yakışıksız iddialarda son bulmuş olur. Bizim bu ihalenin iptal edileceğinden ve belediye başkanımızın dürüstlüğünden hiç şüphemiz yoktur.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri