Ana SayfaTürkiyeAK Partili Orhan Atalay'dan İçişleri'ne Kürtçe tepkisi

AK Partili Orhan Atalay’dan İçişleri’ne Kürtçe tepkisi

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay İçişleri Bakanlığı'nın KADES uygulamasında Kürtçe seçeneğinin yer almamasına tepki gösterdi

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay KADES uygulamasında Kürtçe dil seçeneğinin yer almamasına tepki gösterdi. Atalay, “Bir dilin yok sayılması asgari o dili konuşanların yok sayılmasıdır. Bu ülkenin en kadim unsurunu teşkil eden bir halkı yok saymanın ise, hiçbir izahı olamaz” dedi.

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, İçişleri Bakanlığı’nın Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasında Kürtçe’ye yer vermemesine tepki gösterdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün İçişleri Bakanlığı’nın Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasında Türkçe’nin yanı sıra Farsça, Arapça, İngilizce, Rusça ve Fransızca dil seçenekleriyle hizmet vereceğini açıklamasının ardından, Kürtçe’nin olmaması kamuoyunda tartışma başlattı.

AK Parti milletvekili Orhan Atalay da durumu eleştirirken, en kısa sürede Kürtçe’nin de dil seçenekleri arasına eklenmesi gerektiğini belirtti.

Atalay, kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“Bir dilin yok sayılması asgari o dili konuşanların yok sayılmasıdır. Bu ülkenin en kadim unsurunu teşkil eden bir halkı yok saymanın ise, hiçbir izahı olamaz. Umarım KADES uygulamasındaki eksiklik en kısa sürede giderilerek Kürtçe de kardeş diller arasındaki yerini alır.”

 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri