Ana SayfaTürkiyeAK Partili vekil: Cebinde parası olmayan ücretli yolları kullanmasın

AK Partili vekil: Cebinde parası olmayan ücretli yolları kullanmasın

AK Parti milletvekili Uğur Aydemir’in eleştiri konusu olan paralı yollar için “Parası olmayan kullanmasın” demesi büyük tepkiye neden oldu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda garanti ödemesi yapılan yolları savunan AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, parası olmayan vatandaşın eski yolları kullanmasını söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu, Ulaştırma vee Altyapı Bakanlığı’nın bütçesini ele aldı. Toplantıya garanti ödeme yapılan yollar damgasını vurdu.

Ulaştırma bütçesinin konuşulduğu bütçe toplantısında söz alan AK Parti Manisa Milletvekili garanti ödemesi yapılan yolları “Cebinde parası olmayan eski yolu kullanır” dedi.

‘Yapı-İşlet-Devlet’ modeliyle özel sektöre yaptırılan ve döviz cinsinden tarife belirleyen ücretli otoyolları gündeme getiren CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Çanakkale Köprüsü için “15 avrodan geçecek aracı nereden bulacaksınız?” diye sordu.

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız ise “Bir köprü parasına beş köprü yaptınız” sözleriyle harcamaları eleştirdi.

İktidarlarındaki projeleri ‘şiir gibi’ olarak niteleyen AK Parti Milletvekili Uğur Aydemir, Gezi eylemleri ile ilişkilendirdiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Gezi eylemlerine katılanlar ne diyorlardı? ‘Bizim derdimiz ağaç değil.’ Derdiniz ne? Bir… ‘Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yapmayın.’ Başka? ‘Üçüncü havalimanını yapmayın.”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın geçen yılki komisyon toplantısında söylediği, “İstanbul’un Avrupa Yakası’ndan İzmir’e gittim. Şimdi, Kuzey Marmara Otoyolu’nu kullanmak durumunda kaldım, dediğiniz gibi yol çok kalabalıktı ama benim OGS sayın bakan, benim tahmin ettiğimden… Yetmedi, yolda kaldım” sözleri tekrar gündem oldu.

‘ŞU YOLLARIN GÜZELLİĞİNE BAKIN’

Aydemir konuya ilişkin bu kez de “Paranız bittiği zaman arkadaşlar gözlerinizi kapatıp arazinin gölgesinde oturmayın, başınızı bir kaldırın, şu yolların güzelliğine bakın. Gözünüz gönlünüz açılsın. Vatandaşlarımız çok zekidir, akıllıdır, yola çıkarken kendilerini bir kontrol ederler, öyle yola çıkarlar. Dolayısıyla, eğer cebinde parası yoksa eski yolu kullanır, eski yolun seyahat rahatlığını da yaşayarak görür” diye konuştu.

GARANTİ ÖDEMELERİNE 70 MİLYAR TL AYRILDI

Haziran 2021’e kadar geçiş ve kullanım garantilerine ödeme tutarı, 6 milyar 361 milyon lirayı geçti.

Bütçe teklifine göre 2022, 2023 ve 2024 yıllarını kapsayan dönemde geçiş ve kullanım garantilerine ödenecek tutar ise yaklaşık 70 milyar lira olacak.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri