Ana SayfaTürkiyeAK Parti'nin bedavaya sattığı Türk Telekom para basıyor

AK Parti’nin bedavaya sattığı Türk Telekom para basıyor

AK Parti’nin yıllar önce neredeyse bedavaya sattığı Türk Telekom’un açıklanan son finansal tablosu kurumun adeta para bastığını gözler önüne serdi.

Türk Telekom, 2021 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Türk Telekom Genel Müdürlüğünde, Şebeke Yönetim Merkezi, Türk Telekom Siber Güvenlik Merkezi ve 2021 yılının 3’üncü çeyreği finansal sonuçlarına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, şirketin temmuz-eylül döneminde beklentilerin üzerinde büyüyerek 2021’deki yüksek performansını sürdürdüğünü söyledi.

Türk Telekom, 2021 yılının ilk 9 ayında 24,4 milyar lira gelir elde etti. Bu dönemde net kârı 4,7 milyar liraya çıkan Türk Telekom’un toplam abone sayısı ise 51,4 milyona ulaştı.

Türk Telekom nasıl satılmıştı?

Türk Telekom’un özelleştirilme süreci yıllarca kamuoyu gündeminde yer almış ve 2005 yılında özelleştirilme işlemi gerçekleşmişti. Bu işlem gerçekleştiğinde dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı açıklamada bunun en büyük özelleştirme olduğunu belirterek “Bu paralar Türkiye’ye olan güvenin göstergesidir” demişti.

Yabancı yatırımcıların AK Parti’nin yönettiği Türkiye’ye olan güvenlerinin bir sembolü haline gelen ve yabancı sermaye girişine örnek olarak gösterilen özelleştirmenin hiç de söylendiği gibi bir iş olmadığı zamanla ortaya çıktı.

21 yıllık işletme imtiyazı ile Türk Telekom’u 6,5 milyar dolara satın alan OGER grubu, bu alım için elini cebine atmadığı gibi yurt dışından para girişi bile sağlamamıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri