Ana SayfaTürkiyeAK Parti'nin Davutoğlu korkusu gün yüzüne çıktı! İşte Erdoğan'ın değişimindeki Davutoğlu detayı

AK Parti’nin Davutoğlu korkusu gün yüzüne çıktı! İşte Erdoğan’ın değişimindeki Davutoğlu detayı

Berat Albayrak'ın hazine bakanlığından hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bir dizi kritik hamle geldi.

Berat Albayrak’ın hazine bakanlığından hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir dizi kritik hamle geldi. Taşların yerinden oynadığı AK Parti’de, Erdoğan’ın yeniden görev verdiği ya da görevlerini değiştirdiği 4 ismin de Davutoğlu kabinesinden olması dikkat çekti.

Berat Albayrak’ın istifasının ardından AK Parti’de başka kritik atamalar da yapıldı. Albayrak’tan boşalan koltuğa, eski Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan getirildi. Onun öncesinde Merkez Bankası Naci Ağbal’a emanet edilmişti.

Efkan Ala detayı

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

Ala’nın oturduğu AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koltuğunun eski sahibi Cevdet Yılmaz ise, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı’na seçildi.

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın aktardığına göre, önemli görevlere getirilen bu dört ismin ortak özelliği ise, 24 Mayıs 2016’da istifa ettirilen 64. Hükümet’in Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun kabinesinde görev yapıyor olmalarıydı…

7 Kasım’da Murat Uysal’ın görevden alınarak Merkez Bankası’nın başına getirilen Naci Ağbal, Ahmet Davutoğlu’nun kabinesinde Maliye Bakanı olarak görev yapıyordu.

Ağbal, Davutoğlu’nun istifasının ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükümet’te de Maliye Bakanı olarak görevini sürdürdü.

Davutoğlu’na en yakın isimlerden…

Albayrak’ın istifasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve getirilen Lütfi Elvan ise, 64. Hükümet’in Başbakan Yardımcısı’ydı.

Elvan, görev yaptığı dönemde, Davutoğlu’na en yakın isimlerden biri olarak anılıyordu.

Elvan, 2013 – 2015 yılları arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 2016 – 2018 yılları arasında ise Kalkınma Bakanlığı görevlerinde bulunmuştu.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Efkan Ala ise, Davutoğlu döneminin İçişleri Bakanı’ydı.

Ala, ilk olarak 2013 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde İçişleri Bakanlığı görevine getirilmiş, Davutoğlu’nun Başbakan olmasının ardından da görevine devam etmişti.

Efkan Ala, Davutoğlu’nun istifasından sonra Binali Yıldırım döneminde de İçişleri Bakanı olarak görev yapmış, 31 Ağustos 2016’da görevinden istifa etmişti.

Efkan Ala’nın oturduğu AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koltuğunun eski sahibi Cevdet Yılmaz ise, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı’na seçildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun başında bulunan Lütfi Elvan’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilmesinin ardından yapılan seçimle komisyonun başına getirilen Yılmaz, Davutoğlu’nun kabinesinde Kalkınma Bakanı olarak görev yaptı.

Yılmaz, Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde 2011 yılında oturduğu Kalkınma Bakanlığı görevine, Ahmet Davutoğlu Başbakanlık’tan istifa edene kadar devam etti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri