Ana SayfaTürkiyeAK Parti'nin gençleri kaybettiğinin resmidir

AK Parti’nin gençleri kaybettiğinin resmidir

Ünlü araştırmacı ve iletişim uzmanı İbrahim Uslu, Karar TV'de Ali Bayramoğlu'nun sorularını yanıtladı. Uslu'ya göre AK Parti kendisine yabancılaşmış genç bir kuşakla karşı karşıya.

Ünlü araştırmacı ve iletişim uzmanı İbrahim Uslu, Karar TV’de Ali Bayramoğlu’nun sorularını yanıtladı. Uslu’ya göre AK Parti kendisine yabancılaşmış genç bir kuşakla karşı karşıya.

Ali Bayramoğlu’nun programına bu hafta Siyasal İletişim Uzmanı İbrahim Uslu konuk oldu. Türkiye’de toplumdaki değişimi dönemlere göre gözler önüne seren Uslu, AK Parti’nin geçmişteki ve şimdiki tutumlarını ele aldı. AK Parti seçmeninin ortak özelliğinin 35 yaş üstü bireylerden oluşması olduğunu belirten Uslu, ” AK Parti önceden gençlerden oy alabiliyordu. Artık gençlerle arasındaki makas açıldı” dedi.

Ali Bayramoğlu, Hal ve Gidiş’te bu hafta Siyasal İletişim Uzmanı İbrahim Uslu ile birlikte ‘Araştırmalarda Türkiye toplumu nereden nereye?’ konusunu tartıştı.

AK Parti’ye yabancılaşmış bir kuşak var

Türkiye’de toplumun bir ‘seçmen‘ olarak nereye doğru ve nasıl değiştiğini anlatan Uslu, şöyle konuştu:

“Demografi Türk toplumunun değişmesinde büyük bir faktör. Ak Parti’den referandum süreci ile kopanlar Y kuşağı seçmenlerdi. Ondan sonra Z kuşağı geldi, hükümete yabancılaşmış bir kuşaktı. Y kuşağının özelliği ara kuşak olması. Bizden daha fazla dijitalleşen bir dünyada gelişti. Y kuşağı dünyaya açık, insan hakları ve özgürlük konularında duyarlıydı.

Y ve Z kuşağı seçmeninin ortak özelliği otoriterliğe, tek tipleştirmeye, düşünce özgürlüğünde ve cinsel tercihler üzerindeki baskılara duyarlı olmaları. Z kuşağı seçmenlerin parti sadakatleri çok düşük fakat apolitik de değiller. Olan biten her şeyden haberdarlar. Bu insanları bu yüzden sadık seçmen haline getiremiyorsunuz. Z kuşağının toplam seçmen içerisindeki sayısı arttıkça Cumhur İttifakının işi zorlaşıyor. Şu an sokaktaki 4 kişiden biri bağımsız seçmen. Yeni kuşaklar sosyal demokrat bir parti istiyor.

AK Parti gençleri nasıl kaybetti?

AK Parti seçmeninin ortak özelliği 35 yaş üstü kişilerden oluşması. AK Parti önceden gençlerden oy alabiliyordu. Artık gençlerle arasındaki makas açıldı. AK Parti kurulduğu günden itibaren yüksek eğitimli insanlardan oy almakta zorluk yaşıyor. Eğitimle birlikte insanların muhafazakar değerlere ve siyasal opsiyonlara tutumları farklılaştı. AK Parti yeni bir dindarlık, yeni bir tarih bilinci ve yeni bir kültür inşa etmeye başladı. 2010’lardan sonra metropolleşme ve eğitim seviyesinin yükselmesini kendisi açısından bir tehdit olarak görünce, dindar bir nesil üretmeye başladı.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri