Ana SayfaTürkiyeAk Parti’nin kaybetme mekaniği! Ya da milli görüş mirasıyla bir türkü ziyafeti

Ak Parti’nin kaybetme mekaniği! Ya da milli görüş mirasıyla bir türkü ziyafeti

Demokrasinin kurumsallaşması ve ekonominin kuvvetlenmesi için çalışacağına Ak Parti baski aygıtlarının güçlendirilmesine kafa yoruyor. Bu yolla siyasal alanı da rakiplerinin nerede olmasını istiyorsa ona göre düzenlemek istiyor. AK Parti son 18 yılda birkaç kez zıpladı ancak şimdi sürekli havada kalabileceğine inanmak istiyor.

Milliyetçi-muhafazakar-ulusalcı söylem Ak Parti için son yılların moda söylem biçimi. Bununla daha önce HDP’yi kriminalize etti. Son zamanlarda hem millet ittifakını bölmek için uğraşıyor bu retorikle hem de CHP’yi kriminazile etmeye çalışıyor.

Bunun için muhalefetin hatalarını kovalıyor. Kanal İstanbul da yerli otomobil de bu oyunun kurguları olarak düşünülebilir. Ben yapıyorum muhalefet yaptırmamak için uğraşıyor tarzında ikili bir diyalektikle muhalefeti bölerek eksiltmeye uğraşıyor. Burada kilit bir nokta var. Muhalefetin hamleleri. Bu oyunu iktidarı demokratik ve şeffaf alanın içinde kalmaya zorlayarak aşabilir.

Yeni partilerin işlevi

Davutoğlu ve ekibine acaba yeni olan ne söylüyor diye bakmak bize özü vermez. Önemli olan siyasette yeni bir durum yaratıp yaratamayacakları. Bunu teşhis etmek içinse zaten çok erken.

Artık Ak Parti ve diğerleri diye bir ayrım yok. Üçüncü bir grup var. Kararsızlar. İşte yeni partiler de geçmişte Ak Parti’ye oy vermiş şimdi çoğu kararsız olanların Ak Parti’ye dönüşünü engelleyen birer unsur olarak varlar.

Yeni partiler hem Ak Parti seçmeninden kopartabildiği kadar kopartacak hem de büyük bir orana sahip kararsız seçmeni iknaya çalışacak.

Ak Parti’nin sihri bozuldu

MHP milliyetçiliği Ak Parti için zehirli bir etkiye neden oldu. Ak Parti artık sonu gelmeyecek bir kendini tahrip etme dürtüsünün esiri. Telafisi imkansız açlık/kazanma duygusu bir kaybetme saplantısına dönüştü.

Ak Parti uzunca zamandır tek eksiğinin ‘başkanlık sistemi’ olduğunu sanıyordu. Başkanlık sisteminin ve bir kült liderin Ak Parti seçmeni için her şeyi açıklayacağı düşünüldü. Ama olmadı. Seçmenin kendisine sınanmaya yer bırakmayacak denli sarsılmaz bir güçle bağlı olduğunu düşünmeyi tercih etti. O da olmadı.

Ak Parti kendi iktidarını yıllardan beri bir tür değişmezlik hissine, sihrine borçluydu. Yenilmezliğine karşı kesin bir inanca kapıldı. Ancak seçmen haziranda bunun bir histen ve sihirden ibaret olduğunu gördü: Zıplayabilirsin ama havada kalamazsınız.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz