Ana SayfaTürkiyeAK Parti'nin oyları en düşük seviyesinde! İşte son anketin en çarpıcı sonuçları

AK Parti’nin oyları en düşük seviyesinde! İşte son anketin en çarpıcı sonuçları

Aksoy Araştırma’nın yayınladığı Türkiye Monitörü araştırmasına göre AK Parti’nin oyları son bir yılın en düşük seviyesinde seyrediyor. AK Parti ile MHP’nin oylarının toplamı bile yüzde 40 yapmıyor.

Aksoy Araştırma tarafından hazırlanan ve seçmenin nabzını haftalık ölçen Türkiye Monitörü araştırmasının 2022 Ocak 3. Hafta sonuçları vatandaşlarla paylaştı. Araştırmaya Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ve MHP’nin oylarındaki düşüş damgasını vurdu.

AK PARTİ VE MHP OYLARINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Geçtiğimiz şubat ayında yüzde 36,0 ile 2021 yılının en yüksek oy oranını yakalayan AK Parti’nin 2021’in temmuz ayına kadar 5,4 puan oy kaybettiği ortaya çıktı. Temmuz ayı sonrasında aynı seyirde devam eden AK Parti oy oranının aralık ayının 3’üncü haftasında 31,2’ye çıktığı ancak sonraki aylarda yeniden düşüş eğilimi göstererek 30,1’e kadar gerilediği görüldü. Bu oran AK Parti’nin son bir yıl içerisinde aldığı en düşük oy oranıydı.

AK Parti’deki düşüş göze çarparken CHP’de benzer aylarda yükseliş yaşandı. Son haftaki araştırmada CHP ile AK Parti arasındaki puan farkı 1,2 puana kadar düştü. Geçen yıl yatay bir oy oranı bulunan MHP’de ise Ocak 2021’e göre gerileme dikkat çekti. MHP’nin oy oranı 2022 Ocak ayının 3’üncü haftası araştırmasında 7,9 oldu.

MİLLET İTTİFAKI CUMHUR’U GERİDE BIRAKTI

İttifaklar arası oy dağılımında Haziran 2021 tarihi itibariyle Millet İttifakı’nın yüzde 42,5 ile daha çok oy oranını yakaladığı görüldü. Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 38 ile son 1 yıldaki en düşük seviyesine geriledi.

Sonraki aylarda yatay devam eden ittifaklar arası puan farkı son haftalarda yeniden artmaya başladı ve 4,5 puan ile en büyük fark oluştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri