Ana SayfaTürkiyeAK Parti'nin Türkiye'yi getirdiği son nokta: Meclis'in itibarı dibe vurdu, başkanlık sistemi...

AK Parti’nin Türkiye’yi getirdiği son nokta: Meclis’in itibarı dibe vurdu, başkanlık sistemi batırdı

Yapılan son kamuoyu araştırması bir kez daha ortaya koydu ki başkanlık sistemiyle birlikte Meclis’in etkinliği dibe vurdu. Beklentileri karşılayamaz hale geldi.

Açılışının 100. yılında TBMM’nin Vatandaş Algı Araştırması adı altında yapılan anket sonuçları vatandaşların, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, TBMM, milletvekilleri ve siyaset kurumundan beklentilerini ortaya koydu.

SAD Strateji Araştırma Şirketi tarafından, aralarında Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerin yer aldığı 27 ilde, 1.518 vatandaşla gerçekleştirilen anket sonuçları, oldukça düşündürücü tespitler ortaya koydu.

Siyasi partiler sınıfta kaldı

Araştırmaya göre, vatandaş Türkiye’nin temel sorunlarının çözüm yeri olarak önce Meclis, sonra Cumhurbaşkanlığı’nı görüyor. “Size göre Türkiye’nin temel sorunlarının çözüm yeri öncelikli olarak neresidir?” sorusuna katılımcıların yüzde 64,4 ü ‘Meclis, yüzde 19,2’i ‘Cumhurbaşkanlığı’ diyor. Sorunlara çözüm noktası olarak Cumhurbaşkanlığına işaret eden katılımcıların ağırlıklı olarak AK Partiye oy verenlerin olduğu belirtiliyor. Katılımcıların sadece yüzde 2,9’un çözüm yeri olarak siyasi partileri görmesi dikkat çekiyor.

Başkanlık sisteminden vatandaş memnun değil

ANKA’da Mehtap Belen’in haberine göre “Sizce Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin işlediğini düşünüyor musunuz?” sorusuna vatandaşların verdiği cevaplar bu konuda kararsız olduklarını gösteriyor. Araştırmada “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin işlediğini düşünüyor musunuz?” sorusuna Katılımcıların yüzde 31,2’si ‘Evet’, yüzde 32,5’i ‘Kısmen’, yüzde 36,3’ü ‘Hayır’ cevabını veriyor.

Bu soruya, AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 5,0’i ‘hayır’ cevabı verirken, . Buna karşılık ‘Evet’ ve ‘Kısmen’ diyen CHP’ye oy verenlerin oranın ise  yüzde 31 olduğu gözleniyor.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin uygulamasından genel olarak memnuniyet dereceniz nedir?” sorusuna ise katılımcıların ancak yüzde 32 civarında olumlu cevap verdiği gözleniyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden memnun olmayan vatandaşların oranı ise yüzde 47,3, kararsız katılımcılarla birlikte bu oran  yüzde 52,2 ye yükseliyor.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin kuvvetler ayrılığı çerçevesinde en iyi işleyen ayağı hangisidir?” sorusuna vatandaşlar ilginç cevaplar veriyor. Katılımcıların yüzde 8,6’sı ‘Yasama’(TBMM), yüzde 41,8’i ‘Yürütme’ (Başkanlık), yüzde 2,3’i ‘Yargı’, yüzde 47,2’i ‘Hiçbiri’ cevabını veriyor.

TBMM denince akla gelen…

“TBMM denildiğinde aklınıza ilk aşağıdakilerden hangileri gelir?” sorusuna katılımcıların verdiği yanıtların oranı ise sırasıyla şöyle:

Yüzde 39,1 ‘Milletin temsil yeri, yüzde 36,2’si ‘Milli irade’, yüzde 26,6’sı ‘Kanun/yasa çıkarıldığı yer’, yüzde 16,3’ü ‘Cumhuriyet’, yüzde 14,4’ü ‘Siyasi Partiler’, yüzde 9,9’u ‘Kurutuluş savaşı’, yüzde 9,8’i ‘Dokunulmazlık’,  yüzde 9,4’ü ‘Milli Hâkimiyet.

Meclis’in etkinliği düştü

Araştırmada “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesinden sonra TBMM’nin etkinliğinin daha da arttığını düşünüyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 12,4’ü ‘Evet daha da artı’, yüzde 15,3’ü ‘Kısmen arttı’, yüzde 18,7’si ‘Değişen bir şey yok’, yüzde 53,6’sı ‘Etkinliği daha da düştü’ yanıtını veriyor. Oranlarda, ‘Etkinliği daha da düştü’ görüşünde olanların oranının yüzde 50’nin üzerinde olması dikkat çekiyor.

“Sizce Milletin temsil yeri olan TBMM’nin halkla kaynaşması ve etkileşimi yeterli mi?” sorusuna katılımcıların verdikleri yanıttan  Meclis’in halkla ilişkilerde sınıfta kaldığı gözleniyor. Bu soruya katılımcıların yüzde 5,1’i ‘Evet yeterli’, yüzde 25,6’sı ‘Kısmen yeterli’, yüzde 69,6’sı ‘Hayır yetersiz’ cevabı veriyor. Oranlar, TBMM’nin halkla kaynaşma ve etkileşimde yeterli olarak görülmediğini açıkça ortaya koyuyor.

Meclis artık beklentileri karşılayamıyor

“TBMM’nin beklentilerinizi tam olarak karşıladığına inanıyor musunuz? Genel olarak düşündüğünüzde TBMM’nin çalışmalarından memnuniyet dereceniz nedir?” sorusuna katılımcıların % 58,5’i ‘Memnun değilim’ yanıtını verirken, memnun olanların oranının  yüzde 14,6’da kaldığı görülüyor. Ankete göre TBMM’nin vatandaşların beklentilerini karşılamadığı sonucu ortaya çıkıyor.

“TBMM’nin ciddi bir yenilik yapmasına ihtiyaç var” ifadesine katılımınız nedir?” Vatandaşlar  bu soruya yüzde 90 gibi yüksek oranda olumlu yanıt vererek, Meclisten yenilik beklentisini ortaya koyuyor

Sayesete güven azaldı

Anket, vatandaşların siyasete güvenmediğini de ortaya koyuyor. “Siyaset kurumuna güven düzeyiniz nedir?” sorusuna katılımcıların  yüzde 34,2 ‘Güveniyorum’, yüzde 28,6 ‘Ne güveniyorum/Ne güvenmiyorum’, yüzde 37,2 ‘Güvenmiyorum’ yanıtını veriyor.

Vekillerden şikayet var

“Milletvekillerinin vatandaşların sorunlarıyla yeterince ilgilendiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna verilen yanıtlar ise milletvekilleri açısından hiç iç acıcı sonuçlar vermiyor. Vatandaşlar tıpkı siyaset kurumuna güven sorusunda olduğu gibi ezici bir oranda milletvekillerinin halkın sorunları ile yeterince ilgilenmemesinden şikayet ediyor. Katılımcıların yüzde 4,3’ü ‘Evet’, yüzde 34,8’i ‘Kısmen’, yüzde 60,9’u bu soruya ‘Hayır’ yanıtını veriyor.

Araştırmada, “TBMM’nin varlığı milletin güvencesidir” ifadesine katılımınız nedir?” sorusuna katılımcıların yüzde 53,1’i  ‘Katılıyorum’, yüzde 27,8’i ‘Kısmen’, yüzde 19,1’i ‘Katılmıyorum’ yanıtını vererek, Meclis’in varlığının milletin güvencesi olduğu gerçeği de ortaya koyulmuş oluyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri