Ana SayfaTürkiyeAK Parti'nin ünlü anketçisi: Cumhur İttifakı'nın yüzde 50+1'i bulma şansı yok

AK Parti’nin ünlü anketçisi: Cumhur İttifakı’nın yüzde 50+1’i bulma şansı yok

Bir dönem AK Parti’ye en yakın anketçi olan Mehmet Ali Kulat, AK Parti’nin başkanlık sisteminin değiştirilmesi için yoğun bir çaba içinde olduğunu belirtti.

TV5’te Kulis Ankara programının konuğu olan MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, “Şu anda Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yaklaşık 5-6 aydır sistemin restore edilmesiyle ilgili bir çalışma yürütüyor.” dedi.

Anket Hakkında Görüşünüz?

Kulat, kamuoyu araştırmalarında parlamenter sisteme dönülmesine büyük bir desteğin olduğunu da belirtti.

TV5’te Mustafa Yılmaz’ın ‘Kulis Ankara’ programına konuk olan MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yaklaşık 5-6 aydır sistemin restore edilmesiyle ilgili bir çalışma yürütüldüğünü belirten Kulat, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sunulurken stratejiler geliştirilip bu stratejileri bakanlıklar uygulayacak şeklinde söylendi. Şu anda strateji de geliştirilmiyor. Bakanlar, milletvekilleri ile uyumlu çalışıyorlar. Daha kötüsü bakanların siyasete katkısı olmuyor. Çünkü bakanları toplum tanımıyor.” dedi.

Kulat: Cumhur İttifakı yüztde 50+1’i bulamaz

“Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir çalışma var. Bu çalışma sadece restore etmekle sınırlı kalmayacak.” diyen Kulat, “Türkiye’de yeni sistem artık partilerin oy oranından daha önemli, yani ittifakların oy oranını önemseyen bir sistem haline geldi.” şeklinde konuştu.

Kulat, “Şu anda Türkiye’de kendiliğinden oluşmuş ittifak sistemi ortaya çıktı. Bu ittifakın bir tanesi Cumhur ittifakı şu anda yaptığımız kamu araştırmalarında 50+1’i bulma şansı olmadığını gösteriyor. Cumhur İttifakının motivasyonu sağlayan tek bir şeyi var iktidarı korumak, karşısında Millet ittifakı var farklı görüşlere, farklı fikirlere sahip ama bu partileri bir arada tutan farklı motivasyonlar var. 1 iktidarı devirme motivasyonu İstanbul seçimleriyle de buna inanmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Parlamenter sisteme destek büyük

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme kamu araştırması yaptıklarını ve bu doğrultuda çok ciddi şekilde bu sisteme destek olduğunu kaydeden Kulat, “Hatta bu destek Cumhur ittifakının içerisindeki bir kısım seçmen tarafından da destekleniyor. Türkiye Büyük Millet Meclisinde vekiller arasında sistemle ilgili bir oylama yapılsa 550 milletvekili parlamenter sistem sistem ister 50 tane vekilde kararsız oy kullanır.” dedi.

Bakanları toplumda bilen yok

MAK Danışmanlık Başkanı Kulat bakanların siyasete herhangi bir katkılarının olmadığını beliterek “Şu anda Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yaklaşık 5-6 aydır sistemin restore edilmesiyle ilgili bir çalışma yürütüyorlar. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sunulurken geliştirilen stratejileri bakanlıkların uygulayacağı söylendi. Şu anda herhangi bir strateji de geliştirilmiyor. Bakanların siyasete katkısı olmuyor. Çünkü bakanları toplum tanımıyor” şeklinde konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri