Ana SayfaTürkiyeAK Parti'nin yaşadığı travma ve dalgaları aşmak

AK Parti’nin yaşadığı travma ve dalgaları aşmak

Türkiye’nin ortak kaderi, milletin ortak çıkarı ve en sonunda da siyasi partilerin çatışan çıkarları Ahmet Davutoğlu’nu çağırıyor. Milletin sürdürülebilir refah ve kalkınma düzeyinin inşası için…

Davutoğlu’nun siyaset etme biçiminin her zaman kilit bir kavramı oldu denge. Buna “Siyaset, aynı zamanda idealler ile realite, değerler ile çıkarlar, ilkeler ile çözümler arasında bir uyum kurabilme sanatıdır” şeklinde dile getirdiği tanımda da rastlamak mümkün.

Ancak görülüyor ki AK Parti bu dengeyi ve ahengi yitireli bir hayli zaman oldu.

AK Parti Davutoğlu’nun istifasını açıkladığı 2016 yılından beri bir tür travma yaşıyor. Bunun artık adını koymak gerekir.

Siyaset bir şey olabilmek için içine girilmesi gereken bir alan değil bir şey olduktan sonra millete hizmet için ilke ve ahlak meselesi olarak görülmesi gereken bir sorumluluk alanı.

Davutoğlu engel tanımayan vizyonerliğiyle dönüştürücü ve düzen kurucu bir liderdi. Bu akademide de böyleydi siyaset yaparken de.

Dünya radikal çapta dijital bir değişimin eşiğine kadar gelmişken Türkiye de bu büyük dönüşümde kendine önderlik edecek restore edici bir lider arayışında.

Elbette ahlak Davutoğlu’nun liderliğinin kilit kavramı olarak bir kez daha öne çıkıyor. Gücü merkeze alan ve ahlaki ilkeleri ona bağımlı kılan bir kabul yerine gücün yüksek ahlaki standartlara bağımlı kılındığı bir kompozisyonda doğdu Gelecek Partisi de.

Ak Parti’nin toplumda yarattığı tahribat zaman aşırı bir nitelik kazanmak üzereyken ve iktidarın ahlaki denetimi imkansızlaşırken bu çürümenin ahlaki sorumluluğundan kaçmak için Pelikancılar var güçleriyle yalanlara sığınacak. Ancak nafile.

Çünkü onca trol, kanaat önderi, genel yayın yönetmeni, onca Pelikan… Millet AK Parti’yi devre dışı bıraktığında mesuliyetten kaçmanın yollarını arayan birer zavallıya dönüşecek.

Ak Parti onca yılın ardından geldi geldi dürtüsel tepkilerle kendi kendini tetikleyen bir yapının, Pelikancıların kaygı verici histerik kompozisyonuna tıkılıp kaldı.

AK Parti hakkındaki hakikat şudur: Millet Ak Parti’yi usul usul toplumun dışına itiyor. Bu bir gerçek olarak öylece ortada duruyor. Ancak gerçeği duymak Ak Parti için çok büyük bir lüks artık.

Bunun için çok da üzelmeye gerek yok. Çünkü Ahmet Davutoğlu’nun kurguladığı kapsayıcı demokratik çerçeve AK Parti’yi de sağaltacak.

AK Parti’nin çıkarları milletin refahını, kalkınmayı tehdit eder hale gelirken Gelecek Partisi vatandaşla devlet arasında yeniden tutarlı ve güçlü bir bağ kuruyor.

AK Parti ulusal meşruiyetle uluslararası itibar arasındaki bir yere sıkışıp kaldı. Yabancı düşmanlığı zirvelerde dolaşıyor. AK Parti bir paradigma yenilenmesini zorunlu kılıyor. Ancak bunu kendisinin gerçekleştiremeyeceği de malum.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri