Ana SayfaTürkiyeAK Parti'ye büyük şok! Oyları yüzde 25'e düştü

AK Parti’ye büyük şok! Oyları yüzde 25’e düştü

Karar TV'de Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu'nun sorularını yanıtlayan Bekir Ağırdır'a göre AK Parti'nin oyları yüzde 25'e geriledi.

Karar TV’de Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu’nun sorularını yanıtlayan Bekir Ağırdır’a göre AK Parti’nin oyları yüzde 25’e geriledi.

Son anketlere göre AK Parti’nin oyu ne? Cumhur İttifakı yüzde 50’yi aşıyor mu? Cumhurbaşkanı’na güven ne durumda? Yeni partilerin oy oranı nasıl? AK Parti neden erken seçim istemiyor? Bu ve daha fazla soruya ünlü araştırmacı Bekir Ağırdır yanıt verdi.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, son araştırmalarıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Ağırdır “Endişeli seçmen siyasete ve partisine kırgın. AK Parti’nin oyu yüzde 25. Muhafazakar dünyadaki zihinsel değişim yeni partiler için müthiş bir fırsat.”

İşsizlik büyük endişe

“Türkiye’de 17-65 yaş arasındaki nüfusu 100 kabul edersek bunlardan 57 kişi çalışma hayatına dahil. Çalışma hayatında olan 43 kişiden 9’u pandemiden önce işsizdi. Pandemi sürecinde bu 9 kişiye 4 kişi daha eklenmiş durumda. Çünkü, hizmet sektöründe, lokanta, otel, market, bakkal gibi yerlerde çoğunluğu da sosyal güvenlik olmadan çalışan insanlarda kapanma durumundan işsizlik meselesi var. Çalışıyor dediğimiz 35 kişinin dörtte üçü bile yastığa başını koyduğu zaman işsiz kalırsam iş bulamam korkusu yaşıyor.”

AK Parti’den kopan seçmenler… AK Parti’nin oyu yüzde 25’e kadar düştü

Bekir Ağırdır, pandemi ya da ekonomik kriz nedeniyle endişe seviyesi yükseldikçe siyasete seçmenin siyasete ve kendi partisine mesafe koyduunu belerterek “Hem iktidar partisinde kırgın seçmen oranı yükseliyor. Garip olan muhalif partilerde de kırgınlar gözlemleniyor. 1 Kasım 2015 seçimlerini baz alırsak, AK Parti tek başına yüzde 50 oy aldı. Özel konjönktürel nedenler olsa da 100 seçmenden oy kullanan 90’ının oyunu AK Parti aldı. Yani 45 kişi AK partiye oy verdi. Şimdi ise bu son anketimize göre 25’e kadar düştü. En çok kırgın seçmen AK Parti’de” dedi.

Ağırdır, son anketlerine göre Cumhur İttifakı’nın gerileyerek yüzde 50’nin altına indiğini AK Parti ve MHP dışındaki partilerin toplam oyunun ise yüzde 50’den fazla olduğunu söyledi. Ağırdır şöyle konuştu:

“Siyasi tablonun ne olacağı, ne yönde değişeceğini iktidarın ve ortağının adımları belirlemeyecek. Muhalefetin yaptıkları yapabildikleri belirleyecek. Çünkü bir çözülme var ama onlar henüz bir adres bulmuş değiller. Kulaklarını, gözlerini “muhalefet ne diyor” diye çevirmiş durumda. Türkiye’de seçmen çekirge gibi o partiden bu partiye geçmiyor. Son bir yıldır gri alanın karakteri ağırlıklı olarak muhalefetin pozisyonuna daha yakın bir yerde duruyor.

AK Parti’den muhalefete kayanlar

“Bundan 5-6 yıl önce, AK Parti demeyen kitle bile AK Parti’nin savunduğu görüşlere daha yakın duruyordu ya da AK Parti kazanır diyordu. Bugün ise tam tersi. Bu kategorik olarak muhalefetin kazanacağı anlamına da gelmiyor. O duygu haline, o arayışa bir cevap üretebilirse, gerek ittifak tercihi, gerek aday gerekse vaat olarak bu hareket devam eder. Muhalefet bunu yapamazsa, AK Parti olduğu için değil bu toprakların insanlarının DNA’larında olan nizamı koruma gayreti ağır basar. ’16 devlet kurduk, 17.’yi yaşatacağız ilelebet’ diyen başka bir millet yok dünyada. Muhalefet bir cevap üretemezse, ‘devlet kaotik duruma müdahale etsin’ duygusuna yönelebilir seçmen. Devleti temsil eden AK Parti mi olur, MHP mi olur belli olmaz. Yani o hareket sadece AK Parti diye yönelmeyebilir.” 

Toparlanmak için kesilen damarlara ihtiyaç var

Ağırdır, AK Parti’nin 3 yıl kalan seçimlere kadar bu tabloyu toparlayamayacağını belirterek şu tespitlerde bulundu: 

“Bunun 3 tane nedeni var. AK Parti’nin 2007 ila bugünü arasındaki temel fark beslenme damarlarını tamamen kesmiş olmasıdır. Bu damarlardan biri sokaklardaki örgütlenmeydi. O örgütlenme sayesinde bireylerin ya da sokakların derdini öğrenip parti genel merkezine doğru akan bilgiye göre politikalar dizisi üretebiliyordu. Bir yandan da yerel üretimler üzerinden hanelere değen ve hanelerin sorunlarına göre politika üreten bir yapı vardı. Bu iki yapı, damar bugün bozulmuş ve kopmuş durumda. Parti bunu bilerek isteyerek yaptı. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanı kendi liderliği üzerinden partiyi yeniden inşa etti ve bu süreç tersine döndü. Partinin sokakta ne yaşandığına dair duyargalarının, algısının çalışmadığını düşünüyorum.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri