Ana SayfaTürkiyeAKP'nin seçim kampanyası, 31 Marttaki kampanyanın tam tersi

AKP’nin seçim kampanyası, 31 Marttaki kampanyanın tam tersi

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, 23 Haziran İstanbul seçimlerinde, AKP’nin seçim stratejisini anlatan bir yazı kaleme aldı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, “AK Parti’nin sloganı ve seçim stratejisi” başlıklı yazısında AKP’nin bu sefer sakin bir kampanya yürüteceğini ifade etti. AK Partinin gösterişli kampanya yerine birebir iletişimi tercih edeceğini belirten Selvi’ye göre, AK Parti’nin seçim kampanyası 31 Mart’taki kampanyanın neredeyse tam tersi.

Abdulkadir Selvi’ni yazısının bir kısmı şu şekilde:

BU KEZ FARKLI KAMPANYA

AK Parti bu kez sakin bir kampanya yürütmeyi planlıyor. Medyada çok fazla görünür olmak, billboard’ları doldurmak, seçmenin başını her çevirdiğinde AK Parti’yi görmesi gibi bir amaç güdülmeyecek. Çünkü “baskın” bir seçim kampanyasının bir aşamadan sonra seçmende rahatsızlık oluşturduğu tespit edildi. Zaten iletişim tekniği açısından da “baskın kampanya” tarzı sorunludur. Bir noktadan sonra rakibe mağduriyet sağlar, kampanyayı yapana karşı bir tepkinin oluşmasına neden olur.

AK Parti, gösterişli kampanya yerine birebir iletişimi tercih ediyor. 1994 seçimlerinde olduğu gibi birebir insanların kazanılması hedefleniyor. Bunun için hemşeri grupları üzerinde çalışılmaya başlandı. Ramazan ayı olması nedeniyle iftar ve sahur programları yapılıyor. Bunlara da “gönül sofraları” deniliyor. Ramazan ayı boyunca AK Parti teşkilatlarının 3-4 bin gönül sofrasına katılması hedefleniyor. 

AK Parti’nin seçim kampanyası 31 Mart’taki kampanyanın neredeyse tam tersi. O zaman yapılanlar yapılmayacak, o zaman yapılmayanlar yapılacak.

O nedenle bol vaat yağmuru olmayacak. Daha çok “Biz İstanbul için söyleyeceklerimizi zaten 31 Mart’tan önce söylemiştik. Onlar aynen geçerli” denilecek.

Seçimlerin iptali nedeniyle kullanılacak olan mağduriyeti CHP’nin elinden almak için karşı kampanya planlanıyor. Binali Yıldırım’ın önplana çıkarılacağını söylemiştim. AK Parti, “Asıl mağdur Binali Yıldırım” diyecek.

Haber: Hatice Çakmakçı

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz