Ana SayfaTürkiyeAkşener çok sert konuştu: Gençlere beddua edeceğine israfı engelle

Akşener çok sert konuştu: Gençlere beddua edeceğine israfı engelle

Eksik yurtlar ve artan ev kiraları nedeniyle sokaklarda yatan öğrenciler üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren Meral Akşener, “Gençlere beddua etmek yerine israfın önüne geç” dedi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğü esnaf ziyaretlerini bugün İstanbul Çatalca’da gerçekleştirdi.

Vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinleyen Akşener, basın mensuplarının sorularını yanıtladı, ziyaretlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“DÜKKANLARIN İÇİNDE TÜRKİYE’NİN ÖZETİ VAR”

Akşener’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

* Bu gezilerde neyi görüyoruz? Esnaf dükkanlarında işsiz gençlere rastlıyoruz.

* O esnaf dükkanlarında çiftçi ve besiciye rastlıyoruz. Tencere kaynatmakta zorlanan kadına rastlıyoruz. Emekliye rastlıyoruz. İşten çıkarılmış, iş arayan insanlara rastlıyoruz.

* Atanamamış gençlere rastlıyoruz. Liyakat konusunda problem yaşayan çocuklarımıza rastlıyoruz. Dolayısıyla o dükkanların içinde Türkiye’nin özetini görüyoruz.

* Biz bu dükkanlarda dertli insanların dertlerini öğreniyoruz, onların önerilerini öğreniyoruz, eleştirilerini öğreniyoruz, çözümler üretiyoruz. Esnafın sesi olmayı sürdürüyoruz.

“ELEKTRİK PARASINDAN ŞİKAYETLER”

* Nelerden şikayet var? Bakın, ben 5 Doğu Anadolu ilinden geldim buraya, şu anda da İstanbul’un en batı ucundayım. Ortak noktalar nedir? Elektrik parasından şikayet var.

* Ardahan’da da var, Ağrı’da da var, Göle’de de var, Tuzluca’da da var, Borçka’da da var. Bütün Türkiye’de esnaf elektrik parasından şikayet ediyor, çiftçi şikayet ediyor, besici şikayet ediyor.

* Gelen mamulün pahalı gelmesinden ve vatandaşın da alım gücünün düşüklüğünden şikayet ediliyor. Özellikle market ve eczanelerde inanılmaz veresiye defterleri gördük.

ÖĞRENCİLERE BEDDUA EDECEĞİNE!

* Bütün bunların neticesinde esnaf üzerinden Türkiye’nin dertli kesimlerinin dertlerini öğrenip onlara çözüm üretiyoruz ve bunu yapmaya devam edeceğiz.

* Biz İYİ Parti olarak suni gündemlerin peşinden gitmeyeceğiz. ‘O ona şunu demiş, bu buna onu demiş.

* Sen buna ne diyorsun?’ sorularına cevap vermeden gerçek derdin, gerçek problemin, gerçek isteklerin ve bunlara yönelik gerçek çözümlerin peşinde olmaya devam edeceğiz.

BİR UÇAK SATSALAR GENÇLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLECEK

Akşener; artan özel yurt, apart ve kira ücretleri karşısında zor durumda kalan, ‘barınamıyoruz’ diyen öğrencilere ilişkin şu şekilde konuştu:

* Sayın Erdoğan ve arkadaşlarına şunu tavsiye ediyorum: 500 milyon dolarlık uçaklarla gezmek yerine 1,2 uçağı satsalar Türkiye’nin bütün vilayetlerine ikişer bin kişilik birinci sınıf yurt yapabilirler ve pek çok gencimizin yurt sorunu ortadan kalkar.

* Öğrencilere, gençlere beddua etmek yerine, bu israfın, bu aşırı harcamanın önüne geçilip bu çocuklarımızın derdine çare bulunması en doğrusudur.

KİRA PROBLEMİ

* Ama bir şey daha var. Kiralarla ilgili derin bir problem var. Kentsel dönüşümlerle ilgili yapılan planlamaların yanlışlığı, o meselenin patlaması, beceriksizlik, plansızlık sebebiyle; hem öğrenciler bu sene okula gidecekler, bir de onlar üzerinden yurt yeterli değil.

* Bunların neticesinde bu çocuklar, ‘Bizi görün, bize kulaklarınızı açın’ diye bir tavır koydular. O tavrın sertlikle müdahale edilerek dağıtılmasını da doğru bulmadığımı ifade etmek isterim.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, ABD ziyareti öncesi gerçekleştirdiği basın toplantısında öğrencilerin fahiş kiralar ve yurt yetersizliği gibi sorunlarını ‘abartılı’ bulmuştu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “20 yıldır yurt sorununu çözemediler. 1 yıl içinde yurt sorununu çözmezsem siyaseti bırakacağım” sözlerine de yanıt veren Erdoğan; “Öyle bir yalan atıyor ki, bir sene içerisinde Türkiye’de bu sorunu bitirecekmiş. Ya zaten böyle abartılacak bir sorun yok ki. Ne abartıyorsun? Bunların yalanlarına inanmak mümkün değil. Kaldı ki, üniversite öğrencileri ile ilgili konuşurken; biz göreve geldik, üniversite öğrencilerinin aldığı burs 45 liracıktı. Elinize, dilinize dursun ya. Şu anda bunlar 650 liraya çıktı. Ama bunlar bunu görmek istemiyorlar ve göremeyecekler de” ifadelerini kullanmıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri