Ana SayfaTürkiyeAkşener ve Kılıçdaroğlu’ndan ortak “Erken seçim” çağrısı

Akşener ve Kılıçdaroğlu’ndan ortak “Erken seçim” çağrısı

İki lider, ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Merkezi’nde partinin Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti. İki isim, ziyaretin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İki isim, basın toplantısında Arınç’ın Cumhurbaşkanlığı YİK üyeliğinden istifası hakkında konuştu. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin MHP tarafından esir alındığını söyledi.

Akşener ve Kılıçdaroğlu, ülkenin yönetilemediğini, ekonominin krizde olduğu ve durumun daha da derinleşeceğini söyleyerek iktidara erken seçiğm çağrısı yaptı.

‘ARALIKLARLA BİR ARAYA GELECEĞİZ’

Görüşme ardından düzenlenen ortak basın toplantısında ilk sözü alan CHP Lideri, Kılıçdaroğlu, Akşener ile belli aralıklarla bir araya gelip ülkenin sorunlarına dair görüş alış verişinde bulunacaklarını söyledi.

İYİ Parti Lideri Akşener, Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Alaattin Çakıcı’nın Kılıçdaroğlu’na yönelik tehdidi ardından MHP’nin Çakıcı’ya sahip çıkmasının Türkiye siyasi tarihinde ilk olduğunu söyledi.

ARINÇ’IN İSTİFASI

Bülent Arınç’ın Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etmesi hakkında konuşan Akşener, Cumhur İttifakı’nın ortakları Bahçeli ve Perinçek’in bu gelişmeyi ortaya çıkardığını ima etti.

Akşener şunları söyledi:Cumhur ittifakının bileşenlerinin birbirlerine dolaylı yönünden laf çaptırmasına dikkat çekmiştim. Esas konu şuydu; sayın adalet bakanı adalet reformundan bahsetti. Sayın Erdoğan konuşmasında bu reform yapılma isteğine, ekonomiyi de içine katarak destek verdi. Akabinde Sayın Kılıçdaroğlu tehdit edildi. O zaman da söyledim, bu tehdit milli iradeye yapılımış tehditti. Hepimiz kınadık doğrusu da bu. İlginç olanı, ekonomide adalet sisteminde reform yapılacağı iddia edildi, hemen Kılıçdaroğu’na şartlı tahliye olmuş bir kişi tarafından tehdit yapıldı ve Cumhur ittifakının küçük ortağının genel başkanı tarafından da tehdit sahibi sahiplenildi. Bu Türk siyasi tarihinde ilk defa olan bir şey. Tüm siyasetçiler tehdit edildik. Ama ilk defa bir siyasetçi tehdit sahibinin yanında durdu. Ben dedim ki tehdit Kılıçdaroğlu’na, milli iradeye yapılmış tavır saldırı ama buna yönelik AK Parti Genel Başkanı ve yöneticileri ne yapacaklar. Çünkü aynı zamanda reformu dile getiren Erdoğan’a da yapamazsın bunu diyen bir tavır dedim. Sonra Arınç konuşma yaptı. O zaman da sordunuz, Bir makas değişikliğine gidiliyorsa, bu adımı görüyorum, Sayın Bahçeli ile Perinçek ne diyecekler. Kişiler konuştu. Sayın Arınç istifa etmek durumunda kaldı.

Kılıçdaroğlu da, “Uzun süredir Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor. Yönetim olabilmesi için devlette liyakat olması lazım. Sorunların sağlıklı tespit edilmesi lazım. Rejim değiştikten sonra Türkiye’nin sorunları sağlıklı saptanamıyor, sorunlar büyüyor ve derinleşiyor. Buna karşı çözüm üretilmiyor. Çözüm üretmek isteyenler var mı iktidar kanadında? Var ama küçük ortak büyük ortağı esir almış durumda. Arınç ne de başkası düşüncelerini özgürce ifade edemiyor ifade ettiğinde küçük ortak tarafından tehdit ediliyor” diye konuştu.

‘SEÇİM İSTİYORUZ’

“Biz seçim istiyoruz muhalefet olarak” açıklaması yapan Akşener, “Türkiye bu halde götüremez. Likayat yok, şeffaflık yok. Hesap verebilirlik, adalet, hukukun üstünlüğü, demokrasi yok. Bunlar olmadığı için ekonomiye güven yok. Elbette biz seçim istiyoruz. Vatandaşın rahat etmesi, bu iktidar sistematiğinin gelişmesi için seçim istiyoruz. Meclis’teki sayımız bunu getirmeye yetmiyor. Bahçeli seçim isterse arkadaşlar açısından yandı gülüm keten helva diye bir durum var diye görüyorum” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu da, bir erken seçim istediklerini ifade etti:Geçen her gün toplumun üzerindeki maliyet artıyor. Türkiye’nin hem kendi içinde hem uluslararası alan ciddi bir zafiyet yaşadığı gerçek. Türkiye’nin buradan çıkması, demokratikleşmesi, hukukun üstünlüğü kavramının dokularımıza işlemesi lazım. Diyecekler ki Türkiye’yi yönetemiyoruz, halkın hakemliğine başvurmak lazım. Halktan korkulmaz. Halk bütün sorunların çözümünde temel adrestir. Demokrasilerde kural budur, sorun varsa çözümü için halkın hakemliğine başvurusun.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri