Ana SayfaTürkiyeAli Babacan: Ülkenin en önemli sorunu işsizlik ve yoksulluktur

Ali Babacan: Ülkenin en önemli sorunu işsizlik ve yoksulluktur

Antalya'da konuşan Ali Babacan, Türkiye'nin en önemli sorununun işsizlik ve yolsuzluk olduğunu söyledi.

Antalya’da konuşan Ali Babacan, Türkiye’nin en önemli sorununun işsizlik ve yolsuzluk olduğunu söyledi.

Deva Partisi lideri Ali Babacan, Kepez’de gerçekleşen kongrede konuşuyor. Türkiye gündemine dair önemli açıklamalar yapan Babacan, iktidarı hedefine alarak ekonomik anlamda kötü durumda olduğumuzu ve iktidarın sadece rant gözlüğüyle etrafa baktığını dile getirdi.

Ali Babacan, Antalya İlçe teşkilatlarının organizasyonu için Kepez’de önemli açıklamalarda bulunuyor.

Türkiye’nin birçok ilini ve ilçesini gezerek sokağın derdinde kulak verdiklerini dile getiren Ali Babacan, “Vatandaştan bir dokunup bin ah işitiyoruz. Biz bugünkü iktidarın yaptıklarını ettiklerini anlatalım diye söze başlamaya niyetlenirken vatandaşımız hemen sözü bizden alıyor ve şu anki kötü yönetimin sebep olduklarını tek tek anlatmaya başlıyor” dedi.
Ali Babacan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

Rant eleştirisi

İktidarı eleştiren ve rantçılığın önüne geçilemediğinden bahseden Babacan, “Bizler de halkımızı dinliyor ve onların dertleriyle dertleniyoruz. Bu ülkemizin bir numaralı sorunu; işsizliktir, yoksulluktur, hayat pahalılığıdır diyoruz. Ama iktidar bunları duymuyor, dinlemiyor, işine gelmiyor. Gerçek sorunlarla yüzleşmiyor, yüzleşmek istemiyorlar. Sağda solda kendilerine düşman arayıp duruyorlar. Bu ülkenin gerçek sorunlarını çözemediklerinde, gözlerinin önüne yoksulluk gelmediğinde, kafalarını çevirip bakamadıklarında ne yapıyorlar? Dışarıda düşman arıyorlar. Gözlerinin önünde işsizlik duruyor bakmıyorlar, gözlerinin önünde hayat pahalılığı duruyor, bakmıyorlar. Ne zaman ki bir yerlerde rant var, bir yerlerde rant duyuyorlar o zaman hemen kilitlenip kafalarını gözlerini o tarafa yönlendiriyorlar ve oradan başka tarafa da gözlerini çeviremiyorlar. Gözlerindeki o rant gözlüğünü bir türlü çıkarmıyor, çıkaramıyorlar.” dedi.

“Öyle bir ortam oluşturdukları Türkiye’de, kimse bu ülkede yeni bir yatırım, üretim yapmak istemiyor. Kendi yatırımcımız, bu ülkeye, kendi ülkesine, Türkiye’mize yatırım yapmaktansa sermayesini başka ülkelerde değerlendiriyor.”

Yatırımcılar Türkiye’ye gelmek istemiyor

Finansal anlamda Türkiye’nin yabancı sermaye kaybettiğini söyleyen ve kendisinin ve arkadaşlarının hükümetle çalışmayı bırakmasından sonra daha kötüye giden bir ivme olduğunu belirten Babacan, şunları söyledi, “Uluslararası yatırımcılar Türkiye’ye gelmek istemiyor. Geçen ay bir veri yayınlandı. Son 20 yılda, Türkiye’ye de bunu yaşattılar maalesef, doğrudan sermaye giriş rakamlarına baktığımızda tam 20 yıldan sonra ilk defa, Nisan ayı sonu itibarıyla birikimli 12 aylık rakam eksiye düştü. Tam -800 milyon dolarlık bir sermaye hareketi var. Bu ne demek?

Türkiye’den çıkan doğrudan sermaye yatırımı Türkiye’ye giren yatırımdan 800 milyon dolar fazla olmuş demek. Biz böyle bir şey görmemiştik. Bu ülke 1990’larda dahi net anlamda sermaye cezbetti yahu. 1992 ve 2002 yılında kurulan hükümette göreve gelmeden önce ben ve arkadaşlarım, Türkiye’ye giren yabancı sermayenin toplamı net anlamda 10 yılda 10 milyar dolardı. Ortalama yılda 1 milyar dolara denk geliyordu. Biz bunu aldık 1 yılda tam 22 milyar dolara çıkarttık. Doğrudan sermaye girişinden bahsediyorum. Yatırım, fabrika, üretim anlamında doğrudan gelen sermayeden bahsediyorum. Üstelik borç, kredi değil. Geliyor ve kalıyor burada. Bu rakam bizler ayrıldıktan sonra, özellikle 2015’ten sonra düşüş aşamasına geçti ve Nisan ayı itibarıyla -800 milyon dolara da düştü. Bunu da gösterdiler bu ülkeye”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri