Ana SayfaTürkiyeBabacan: Memleketi bir avuç mafyaya peşkeş çekmişler

Babacan: Memleketi bir avuç mafyaya peşkeş çekmişler

"Memleketi bir avuç mafyaya peşkeş çekmişler" sözüyle AK Parti'yi hedef alan Ali Babacan, gündemi sarsan açıklamalar yaptı.

“Memleketi bir avuç mafyaya peşkeş çekmişler” sözüyle AK Parti’yi hedef alan Ali Babacan, gündemi sarsan açıklamalar yaptı.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Bandırma İlçe Kongresi’nde konuştu. Kendi teşkilat yapılarından bahsederek açıklamalarına başlayan Babacan, gündeme dair de sert açıklamalar yaptı. Son günlerde ortaya çıkan iddialar ilgili olarak iktidarı eleştiren Babacan, “Maalesef bunlar memleketi bir avuç çeteye peşkeş çekmişler. Devlet kaynaklarıyla suç şebekelerinin kaynaklarını ortak havuz haline getirmişler.” dedi.

1. Olağan Bandırma İlçe Kongresi’ne katılan DEVA Partisi lideri Ali Babacan, gündeme dair açıklamalarda bulunuyor.

Kongreye davet sürecini anlatan Babacan, “Balıkesir’de ilk kadın ilçe başkanımızla görüntülü olarak konuşurken beni kongreye özellikle davet etti. Normalde gerçekten vaktimiz olmuyor ancak günü netleştirdik ve başkanımızın organizasyonuna dahil olduk dedi.”

Gittikleri her sokakta her caddede dimdik yürüdüklerini dile getiren Babacan, vatandaşın ilgisinden çok memnun olduğunu da söyledi.

Ali Babacan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Muhaliflik bilincini eleştirerek partinin kuruluş amaçlarından bahseden Babacan, “Partimizin ilk kurulduğu günden bu yana özgür ve zengin bir Türkiye tasavvuruyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hem özgür hem de zengin bir Türkiye istiyoruz. DEVA Partisini kurduk çünkü bu kötü gidişe dur diyecek hiç kimse yoktu. Partimizi kurduk çünkü ülkemizin yarınlarına gidecek bir yol yoktu. İşte o yarınlara gidecek yolu inşa etmek için biz partimizi kurduk. Klasik muhalefet anlayışının bu kötüye gidişi durduramayacağını açıkça gördük. İnsan odaklı bir partiyiz. Tüm politikalarımızın merkezinde insan onuru vardır. DEVA Partisi tüm hakların güvencesidir.” dedi.

TRT propaganda aracı oldu

Medyanın içinde bulunduğu durumu değerlendiren ve özellikle TRT’ye yüklenen Babacan, teşkilat yapısıyla medya olan bağlılığı azaltmaya çalıştıklarını söyledi ve ekledi, “Normalde iyi işleyen demokrasilerde, özgürlüğün var olduğu demokrasilerde medya siyasetle toplum arasında önemli bir aracıdır. O aracılık vazifesi zaten medyanın var oluş sebebidir. Ama ülkemizde devletin kontrol ettiği ya da hükümetin havuçla, sopayla yönettiği bir medya kuruluşu var. Televizyonlarıyla, gazeteleriyle sürekli tek taraflı propaganda yapıyorlar. Hatta devletin kanalı TRT şu yanan elektriklerden pay ödüyoruz kendilerine. Evinde elektrik düğmesine basan herkes TRT’ye pay ödüyor. Yerin 200-250 metre derininden su çeken çiftçimiz TRT’ye pay ödüyor. 84 milyonun geliriyle dönen TRT tek bir siyasi partinin propaganda aracı haline gelmiş durumda. Bu adalet değil. Biz ne yapıyoruz? Teşkilat yoluyla mümkün olduğunca o aracılara olan bağlılığımızı aradan kaldırıp direkt vatandaşlarımıza ulaşıyoruz. Bu da bizim için çok önemli bir çalışma alanı.”

İktidar milleti yoksulluğa mahkum etti

Yoksullukla mücadele kavramına da değinen Babacan, iktidarın bu mücadeledeki eksikliğinden artık gitme vaktinin geldiğini söyledi ve “Ülkemiz ne yazık ki şu anda suç örgütlerinin cirit attığı bir ülke haline geldi. Uzunca bir süredir bunları unutmuştuk. Çete, mafya, suç örgütü kavramları günlük literatürden kalkmıştı. Yasaklarla, yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele edeceğiz diye iş başına gelen bir hükümet, bir siyasi parti evrildi, çevrildi, bozuldu ve şu anda ülkeyi yeniden yoksulluğa, yolsuzluklara ve yasaklara mahkum etti. Üç ‘y’ ile bu ülkenin yönetimine talip olanlar, üç ‘y’ ile bu ülkenin yönetimine gelenler, şimdi üç ‘y’ ile gidecek. Bu iş öyle görünüyor.” diye konuştu.

Aslında beka diyenler…

Son günlerde ortaya çıkan iddialara da değinen Babacan, devlet kaynaklarıyla suç şebekelerinin kaynaklarının ortak havuz haline geldiğini söyledi. Babacan konuyla ilgili olarak şunları söyledi, “Şu son haftalarda ortaya saçılan pislik ve siyasetçilerin, üst düzey bürokrasinin, suç örgütlerinin ve maalesef bazı basın mensuplarının da içinde olduğu şebekeler ortalığa saçılmış dökülmüş durumda. Bunlar tam bir menfaat şebekesi. Dikkat edin aralarında çıkar çatışması olunca bu pislikler ortaya dökülmeye başladı. Yoksa kendi alanlarında parsel parsel ülkenin suç alanlarını paylaştıklarında bu hukuksuzluklarından elde ettikleri menfaati paylaştıklarında bu iddialar, ithamlar ortaya çıkmıyordu. Gül gibi geçinip gidiyorlardır. Eğer bunlar kendi aralarında anlaşmaya devam etseydi hiçbir vatandaşımızın konudan haberi olmayacaktı. Meğer sabah akşam beka beka diyenler aslında her gün hukuku çiğniyorlarmış. Kendi hukuksuzluklarını, o hukuksuzluk alanından elde ettiği siyasi ve maddi menfaati örtmek için beka beka diyorlarmış. Bir de kalkıyorlar bu örgütleri savunmaya çalışıyorlar. Bu devlet meselesi, beka meselesi diyorlar. Ne demek devlet meselesi. Bir devlet hukukla ayakta kalır. Siz hukuku çiğneyerek devletin bekasını sağlayamazsınız. Hukuku her gün ayaklar altına alarak bu ülkenin yarınlarını teminat altına alamazsınız. Maalesef bunlar memleketi bir avuç çeteye peşkeş çekmişler. Devlet kaynaklarıyla suç şebekelerinin kaynaklarını ortak havuz haline getirmişler. Çok üzülüyoruz. Bir yandan da tüm bu tablodaki hakikati anlamaya çalışıyoruz, görmek istiyoruz. Ama maalesef yargı hakikati araştıracak ve anlatacak bir durumda değil bugün.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri