Ana SayfaTürkiyeHukuka uymayanların bizzat ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından korunması... Ali Babacan'dan Erdoğan'a flaş çağrı

Hukuka uymayanların bizzat ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından korunması… Ali Babacan’dan Erdoğan’a flaş çağrı

Deva Partisi lideri Ali Babacan HDP'nin İzmir il başkanlığını hedef alan ve ölümle sonuçlanan silahlı saldırının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a flaş bir çağrıda bulundu.

Deva Partisi lideri Ali Babacan HDP’nin İzmir il başkanlığını hedef alan ve ölümle sonuçlanan silahlı saldırının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a flaş bir çağrıda bulundu.

Partisinin 1. Olağan Isparta Merkez İlçe kongresinde konuşan DEVA Partisi lideri Babacan, ülkede son zamanlarda siyasal şiddetin yeniden diriltildiğini söyleyerek Erdoğan’a çağrıda bulundu: Derhal siyasal şiddete karşı sağlam bir duruş ortaya koyun

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan partisinin 1. Olağan Isparta Merkez İlçe Kongresi’nde gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Dün meydana gelen HDP İzmir İl Binası’na yapılan saldırının ve İYİ Parti lideri Akşener’in Rize’de provokasyona uğramasının iktidarın siyasal şiddeti olumlayan dilinden kaynakladığını söyleyen Babacan Erdoğan’a çağrıda bulundu.

Babacan, ”Bir ülkede adalet anlayışı bittiyse, hukuk anlayışı bittiyse, Cumhurbaşkanı makamını siyasi rakiplerini bertaraf etmek için siyasi rakiplerini medya yolu ve diğer yollarla güçsüzleştirmek için kullanan bir Cumhurbaşkanı varsa o ülkedeki kurumların hareket alanı daralır. Buradan Sayın Erdoğan’a çağrı yapıyorum. Derhal siyasal şiddete karşı sağlam bir duruş ortaya koyun” dedi.

Babacan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

”Bir süredir ülkemizin gündeminde vahim iddialar var. Bir suç örgütünün başındaki şahıs tüyler ürpertecek iddiaları sürekli olarak ortaya atıyor. Bölüm bölüm videolar tweetler paylaşıyor. Ne yazık ki ülkemizin suç örgütlerinin oyun alanına çevrildiğini kaygıyla izliyoruz. Dahası bu ülkeyi yönetenlerin bir yandan vatandaşlarımızı korku yemenin hapsederken diğer yandan da suç örgütlerine ayrıcalık tanıdıklarını üzülerek öğreniyoruz.

Hukuku hiçe sayanların ülkemizi nasıl bir bataklığa soktuklarını artık anlıyoruz. Hukuka uymayanların bizzat ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından korunması hangi sorundan bahsedersek bahsedelim sorunun kökenine inmek lazım. Sorun kirli siyaset alışkanlığıdır. Sorun basın özgürlüğüne ağır bir darbe vurulmasıdır. Bu milletin bekası hukukla adaletle sağlanır. Mesela vatansa gerisi teferruattır diye söz vardır. Hepimiz bu vatanı çok seviyoruz ama vatan sevgisini istismar edip gerisi teferruattır diyerek hukuku ayaklar altına almak, mafyayla çeteyle suç örgütleriyle iş birliği yapmak vatanı sevmek değildir.

Hukuk devleti çerçevesinden çıkmanın hiçbir mazereti olamaz. Bugün mecliste Cumhurbaşkanı’nın isteyip de talimat verip de çıkaramadığı hangi yasa var. Hukuk dışında kirli siyaset anlayışında milyon liralık paralar havada uçuşuyor. Bu işin finansmanı da bir devlet adamı tarafından sağlanmış. Bu vahim iddialar ne anlama geliyor biliyor musunuz? Basını, hukuku susturmuşlar. Basının çetelerle işbirliği yaptığı yerde demokrasi olmaz. Özgür basın hayat kurtarır. Televizyona çıktılar iki defa. Soru soran da işin içinde cevaplayan da işin içinde. İddiaların tam ortasında adı geçen o bakanı hala Cumhurbaşkanı o yükü nasıl çekiyor.

Ülkenin güvenlik sorunu olan bu duruma susmaya devam mı edeceksiniz? Ortada dolan paralar iddialar bu milletin alın teri. Bu millet bunu haketmiyor halkımız bu rezilliğe, hukuksuzluğa layık değil. Tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını ona buna peşkeş çekemezsiniz. Pek çok kurum susturuluyor. Ülkede şiddet konuşturuyor. Gündüz gözüyle cinayet işlenen bir ülke haline getirdiler. Gazetecilere karşı şiddet, siyasetçilere karşı şiddet. Bu iktidar ülkede siyasal şiddeti yeniden diriltti. Buna ortam sağlayan bir dil var. Siyasetin dili siyasal şiddete ortam sağlıyor.

Daha geçenlerde bir siyasi partinin Genel Başkanı Rize İkizdere’de şiddet ile karşı karşıya kaldığında ülkenin tüm güvenliğinden sorumlu Cumhurbaşkanı ne dedi? ‘Daha bunlar iyi günlerin dedi. Şiddete bir hoşgörü var. İçten içe şiddeti olumlayan bir bakış var. Şiddete iklim sağlayan bir duruş var. Bir ülkede adalet anlayışı bittiyse, hukuk anlayışı bittiyse, Cumhurbaşkanı makamını siyasi rakiplerini bertaraf etmek için siyasi rakiplerini medya yolu ve diğer yollarla güçsüzleştirmek için kullanan bir Cumhurbaşkanı varsa o ülkedeki kurumların hareket alanı daralır. Buradan Sayın Erdoğan’a çağrı yapıyorum. Derhal siyasal şiddete karşı sağlam bir duruş ortaya koyun. ‘Eyy’ diyerek ona buna ayar vermeye çalışıyorsunuz. Bir ‘Eyy’ narası da mafyaya çeteye çekiverin ne olur.

2018 seçiminde Türkiye büyüyecek dediniz. Türkiye söyledikleri gibi büyümedi zayıfladı. Ama Sayın Erdoğan’ın yanında kümelenen gruplar zenginleşti. Devlet sistemi çürüyor. Ülke sürüyor. Sayın Erdoğan siz içinde lobilerin olduğu ülkeyi mi yönetiyorsunuz? Sizi medyada bazı tetikçiler mi savunuyor? Sizin makamınız suskunluk makamı değildir. Ben bu soruları aziz milletim adına soruyorum. İktidarınız bugün çete ve mafyalarla anılıyor. Bu millet sizi umut olarak görmüş bunun için desteklemişti. Siz umudunu AK Parti’ye bağlayan aziz millete verdiğiniz sözü tutmuyorsunuz, gençlerin umudunu yok ediyorsunuz, adliye koridorlarında hak hukuk ile savaş veren güzel insanlarla iktidara geldiniz. Ama ne yazık ki ülkemizi yoksulluk, yolsuzluk çukuruna düşürdünüz.

Dün Merkez Bankası’nın toplanma günüydü. Bu yeni başkan da 3. para politikası toplantısında faizi sabit tutacağını söyledi. Bu yüksek faizi enflasyon düşene kadar sabit tutacağım dedi. 4. başkan ve hala faiz yüzde 19. Sayın Erdoğan ne diyordu? ‘Faizi indireceksin ki enflasyon düşsün’ diyordu. O dönem faiz yüzde 8-9 iken o dönemdeki bürokratları yuhalatıyordu. Peki ne oldu? Yüzde 19 faiz. Avrupa’nın en yüksek faizi, Dünya’da da 7 sıradayız. Pik birinciliğine yürüyoruz. Peki niye Merkez bankasına dönüp şu faizi düşür demiyor. Eğer tezi doğruysa faizi düşürtmesi lazım. Enflasyonun da düşmesi lazım. Tezi doğruysa yıllarca meydanlarda yuhalattığı tertemiz bürokratlardan özür dilemeli. FED toplantısı ve MB toplantısından çıkan sinyaller faizin yükseleceğinin göstergesidir. Merkez Bankası kendi elindeki dövizi sıfırladığı kalmadı dışardan aldığı borcu da sıfırladı. 150 milyar borcu birikti o yüzden eksi 60 a düşmüş durumda. Biz o dönem 126 milyar dolardan alıp 130milyar dolara çıkarmıştık.

Olası piyasa durumunda dış güçler bize saldırıyor diyecekler. Sen savunma mekanizmanı sıfıra düşür koruma kalkanlarını bitir sonra dış güçler saldırıyor de. Sayın Erdoğan yetkiyi tek elde tutmayı isteyen siz değil miydiniz? Yetkiyi tek elde topla sorumluluğu ona buna yık. Yok öyle ya ama. Artık bu ülkenin hiç bir sorununa çözüm bulamıyorsunuz. Biz Türkiye’yi o çukurdan çıkaracağız. Biz bu yola baş koyduk. Asla vazgeçmeyeceğiz. Türkiye’yi mafyanın suç örgütlerinin cirit attığı ülke olmaktan çıkaracağız.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri