Ana SayfaTürkiyeAli Babacan: Beş para etmediğini gördüler

Ali Babacan: Beş para etmediğini gördüler

Deva Partisi'nin Hatay kongresinde konuşan Ali Babacan'ın hedefinde yine AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan vardı.

Deva Partisi’nin Hatay kongresinde konuşan Ali Babacan’ın hedefinde yine AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan vardı.

Partisinin Hatay’da 1’inci Olağan Antakya ve Defne ilçe kongrelerinde konuşan Ali Babacan, iktidarın politikalarını eleştirdi. Hükümetin ‘değerli yalnızlık’ söylemi hakkında konuşan ve Sisi eleştirisini “Yalnızlığın değeri beş para ettiğini anlayınca mı Sisi’nin peşine düşüyorsunuz?” cümleleriyle dile getiren Babacan, konuşmasında eşit vatandaşlık kavramına da vurgu yaptı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Hatay’da partisinin 1. Olağan Antakya ve Defne ilçe kongrelerinde gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. Hükümetin Suriye politikasında yanlış yaptığını ve yanlışa devam ettiğini dile getiren Babacan, Sisi’nin peşine düşmenin maliyetinin ülkemize çok ağır olduğunu söyledi.

Eşit vatandaşlık vurgusuyla toplumdaki tüm farklılıkları kapsayacaklarını söyleyen Babacan, vatandaşları yarının Türkiye’sine davet ettiklerini ve bu Türkiye’de kuzunun kurda yem olmadığı bir yer olacağını dile getirdi.

Konuşmasına Evvel Temmuz bayramını kutlayarak başlayan Babacan şu ifadeleri kullandı:
Suriye politikasında yanlışlar yapıldığını aktaran Babacan, “Hükûmet Suriye politikasında ısrarlı yanlışını koruyor. Türkiye barışın tesisinde aktör olmalıydı. Gerektiğinde arabuluculuk yapmalıydı. Dar bir ideolojiyi tüm dış politika sathına egemen kılmanın peşine düştüler. Ülkemizi uluslararası arenada yapayalnız bıraktılar, adına ‘değerli yalnızlık’ koydular. Değere bak değere. Nerede değer? Yalnızlığın değeri beş para ettiğini anlayınca mı Sisi’nin peşine düşüyorsunuz? Maliyeti ülkemize çok ağır oldu.” diye konuştu.

Suriye mesajı

“Suriye’de kalıcı çözümden yanayız. Suriye halkının huzur ve barış içinde, güven içinde yaşamasından yanayız. Peki, bunun yolu nedir? Siyasi diyalogdur, diplomasidir. Ülkemizin ulusal güvenliği ve çıkarları için, çözümün bütün taraflarıyla yapıcı ve gerçekçi diyalogların gerçekleştirilmesidir.”

Kazanılan hakların garantisi biziz

Eşit vatandaşlık anlayışıyla devletin kademelerinde ayrımcılık yapılmayacağını söyleyen Babacan, liyakati baz alarak hareket edeceklerini aktardı ve ekledi, “Kimsenin kimseye üstünlük taslamadığı, herkesin kendi kimliğiyle, olduğu gibi kabul edildiği bir ülkeyi inşa etmek için emin adımlarla ilerliyoruz. Etnik, dini, mezhebi ve kültürel tüm çeşitliliğimizi sahipleniyoruz. Toplumdaki tüm farklılıkları kapsayan ‘eşit vatandaşlık’ anlayışından hiçbir zaman sapmayacağız. Hiçbir vatandaşımız, devlet kapısının önünde korku ve endişe yaşamayacak. Devletin kademelerini, ayrımcılık yapmaksızın, bu ülkede yaşayan tüm vatandaşlarımıza, liyakati baz alarak açacağız. Topraklarımızın üzerinde yaşayan herkesin haklarını koruyacağız. Kazanılmış tüm hakların garantisi biz olacağız. Haklarımıza göz diken kimseye geçit vermeyeceğiz.”

Alevilere net mesajlar

Ötekileşme hissinin son bulacağını aktaran Babacan, “Tüm vatandaşlarımızın, inançlarının gereğini korkusuzca ve huzurla yaşayabilecekleri özgür bir Türkiye’yi oluşturacağız. Ötekileşme hissi doğuran tüm uygulamalara son vereceğiz. Alevi vatandaşlarımızın başta ibadethanelerine ilişkin talepleri olmak üzere inanç, düşünce ve davranış temelindeki sorunlarının çözümü için de gerekli her türlü adımı atmaya hazırız.” dedi.

Artık sadece sevinç gözyaşı akacak

“Bizler matemde birleşmiş insanlarız. Mutlu yarınlarımızı da hep beraber kuracağız. Toplumsal dayanışmamızı güçlendireceğiz. O mutlu yarınlarımızda; barışın sembolü defne ağaçları yeşerecek. Bu topraklarda illa gözyaşı akacaksa, o gözyaşları sevinç gözyaşları olacak. DEVA Partisi’nin damlaları, dupduru yarınlarımıza bereket gibi, kardeşlik gibi yağacak.”

‘Davetimiz, kuzunun kurda yem olmadığı bir Türkiye içindir’

“İnsanımızı yarınların Türkiye’sine davet ediyorum. Kimliği, inancı, ideolojisi ne olursa olsun herkesi özgürlük, adalet, ehliyet, fırsat eşitliği ve şeffaflık ilkeleri etrafında, yeni bir birlikteliğe davet ediyorum. Bu davet; konuşmaktan korkmayan, fikirlerden korkmayan, farklı kimliklerden korkmayan, birbirinden korkmayan cesur bir Türkiye içindir. Bu davet; kuzunun kurda yem olmadığı bir Türkiye içindir. Sürekli olarak korku pompalayan mevcut hükûmete, en kısa zamanda, sandıkta dersini vereceğiz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri