Ana SayfaTürkiyeAli Babacan'dan AK Partili bakanlar için yüce divan çıkışı

Ali Babacan’dan AK Partili bakanlar için yüce divan çıkışı

Taha Akyol ve Elif Çakır’ın Karar TV’deki programına konuk olan DEVA Partisi lideri Ali Babacan, yeniden gündeme gelen 17-25 Aralık tartışamalarına değindi. Babacan 4 bakanın (Egemen Bağış, Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar) yüce divana gönderilmemesinin toplum vicdanında derin iz bıraktığını söyledi.

Babacan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Sürekli sahadayız. Vatandaşımızın sıkıntısının büyük olduğunu görüyoruz. Bunu gördükçe iyi ki DEVA Partisi’ni kurmuşuz diyoruz. Siyasetin çehresinin değişmesi lazım ve buna ciddi bir ihtiyaç var, bu ihtiyaç da sürekli artarak büyüyecek.

İnsanların gündeminde ekonomi meseleleri var. İşsizlik, yoksulluk, yoksulluk intiharları var bunu RTÜK yayınlanmasını yasaklamış durumda. Son 20 yılda ülkemizdeki yoksulluk ve fakirlik hiç bu kadar artmamıştı. Genç nüfus fırsatını buldukça yurt dışına kaçmaya çalışıyor. Türkiye, dışarı gidemeyenlerin ülkesi oldu. Bu da çok sıkıntılı bir durum…

Yüzde 21 büyüme geçen sene her yer durmuşken yani geçen sene 100 iken bu sene 121 olmuş bu hepsi bu. Bu rakamlar halkımıza yansımış mı ona bakmak lazım.

Türkiye’de büyümenin refah üreten büyümenin göstergesi iç tüketimdir. Şu an vatandaşımız daha çok tüketebiliyor mu? 100 liraya geçen sene marketten ne kadar alışveriş yapıyorduk bu sene 100 lira ile ne alıyoruz. Rakamları ne kadar makyajlarlarsa makyajlasınlar gerçek ekonomiyi vatandaş görüyor hissediyor herkes farkında…

Temelde prensip hatası var, yakın akraba göreve getirilmez. Yazık değil mi şu faize.

Biz 50 milyar faiz öderken Sayın Erdoğan dönemin bürokratlarını meydanlarda yuhalatıyordu. Vatana ihanetle suçluyordu.

Merkez Bankası şimdi emrinde. Niye bu sene 180 milyar lira faiz ödüyoruz? Niye Merkez Bankası’nın faizi yüzde 19? Niye faizi indirmiyor?

Hukukun olmadığı, kuralların olmadığı, yargının tarafsız, bağımsız işlemediği, kural bazlı bir yönetim felsefesi olmayan bir ülkeye yatırım gelmez.

Şu anda ekonomi politikasından diye bir şeyden bahsedemezsiniz, rastgele adımlar var. Faizi yüzde 19’da tutan Merkez Bankası değil. Erdoğan istedi diye.

Temelde büyük bir sorun var. Bu sorunu 5, 6 miyar dolarla değil, 50 milyar dolarla, 100 milyar dolarla bile çözemezsiniz. Şu anda Türkiye ekonomisinin dibi delik. Büyük bir israf var. Usulsüzlükler var yolsuzluklar var.

Erdoğan’la çatıştığım çok konu var. En önemli anlaşmazlık konularımız bir tanesi insan kaynağı meselesiydi. En sonunda şunu demek zorunda kaldım “Eğer bu isimlerden birisini müsteşar istiyorsanı o zaman bu müsteşarlarla çalışacak bir de bakan bulun” dedim.

17-25 Aralık olayları gerçekten bir darbe teşebbüsüydü. Bu dosyaların içeriğinde çok ciddi iddialar var.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri