Ana SayfaSporAli Koç: Türk lirasının değer kaybı belimizi büktü

Ali Koç: Türk lirasının değer kaybı belimizi büktü

Son aylarda Türk lirasının yaşadığı değer kaybından etkilendiklerini belirten Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, “Türk lirasının değer kaybı belimizi büktü” dedi.

İtalyan voleybolcu Paola Egonu’nun transferini dolar kurundaki sert yükseliş üzerinden değerlendiren Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, ”TL’nin yüzde 70, 80 değer kaybı, belimizi kırmıştır. Şu an önümüzü göremiyoruz, çünkü gelirlerimizin yüzde 100’ü TL, giderlerimizin aşağı yukarı yüzde 80’i döviz kuru cinsinden oluyor. Bugünün ortamında Egonu gibi bir oyuncuyu konuşmak gerçekçi olmazdı” dedi.

FIVB 2021 Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası, Türkiye’nin ev sahipliğinde 15-19 Aralık tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek. Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yapacağı organizasyonda ülkemizi Fenerbahçe Opet ve VakıfBank temsil edecek.

Turnuva öncesinde Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ve VakıfBank Spor Kulübü Başkanı Abdi Serdar Üstünsalih, Burhan Felek Spor Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’a, Kadın Voleybol Takımı’na Egonu transferinin yapılıp yapılmayacağı soruldu. Koç, kurun değişkenlik gösterdiği dönemde Egonu transferinin mümkün olmayacağını söyledi.

Koç’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“BELİMİZ KIRILDI”

”Egonu transferine gelince, geçen sene aramızda değerlendirmiştik. Ekonomik şartlar ve diğer başa sebepler nedeniyle ilerleyemedik. Bu sene yazıldığı gibi herhangi bir iletişimimiz, temasımız olmadı. Ama şunu da hatırlatmak istiyorum. Türkiye’nin büyük kulüpleri, herhangi bir branşta yarıştıkları zaman o branşın kalkınmaması söz konusu değildir. Ancak bizler, içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar, özellikle futboldan kaynaklanan sıkıntılar. Amatör branşlarda manevra alanımızı ciddi anlamda daralttı. Bizler bugün Vakıfbank’la, Eczacıbaşı’yla, Efes’le mücadele ederken ekonomik şartların aynı olmadığını takdir ediyorsunuz. Üstelik TL’nin yüzde 70, 80 değer kaybı, belimizi kırmıştır. Şu an önümüzü göremiyoruz, çünkü gelirlerimizin yüzde 100’ü TL, giderlerimizin aşağı yukarı yüzde 80’i döviz kuru cinsinden oluyor. Bugünün ortamında Egonu gibi bir oyuncuyu konuşmak gerçekçi olmazdı.”

“BUNDAN SONRASINI GÖREMİYORUZ”

”Biz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak takım sporları dışında yani olimpiyat branşları diyelim, 3 yıllık ihtiyaçlarımızı karşılayacak sponsorluğu bulduk, imzaladık. Ama bundan sonrasını göremiyoruz. Ya büyük kulüpler kendi aralarında karar verip bu alanlara girmeyecek, frene basacağız. Çünkü bu sporların sıfır geliri var. Bir yelkende ihtiyaçlarımızı karşılayacak sponsorumuz vardı, diğerlerinin yoktu. Şimdi 3 yıllık anlaşma yaptık sonrasına camia karar verecek. Olimpiyatlara en çok sporcu yollayan kulüp olmaya devam mı edeceğiz. Takım sporlarında gelirler var ama giderleri karşılayacak seviyede değil. Dolayısıyla orada da sponsorluk büyük önem arz ediyor.”

“DEVLETİMİZİN KARAR VERMESİ GEREKİYOR”

”Bütün anlaşmaları kanun dolayısıyla TL üzerinden yapıyoruz. Orada da büyük bir darbe aldık. Devletimizin bir karar vermesi gerekecek. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi takımlara destek olacak mı? Yoksa siz kendi yağınızda kavrulun mu diyecek. İkinci seçenekse zaten bizim de yapabildiklerimiz sınırlı olduğu için bu üç büyük kulüp de bu alanda tarih boyunca devam ettiği şekilde devam edemeyecektir.”

FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası öncesinde, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve Vakıfbank Spor Kulübü Başkanı Abdi Serdar Üstünsalih’in katılımıyla düzenlenen toplantıda, turnuvaya ilişkin açıklamalar yapıldı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri