Ana SayfaDünyaAlmanya kendi imamlarını yetiştirmek istiyor

Almanya kendi imamlarını yetiştirmek istiyor

Bugüne kadar Almanya’daki Müslümanların dini ibadetleri için Alman hükümeti imamlarını Türkiye’den çağırmaktaydı. Ancak bu değişim değişmek üzere. Angela Merkel’in başkanlığındaki Alman hükümeti artık Müslümanlara hizmet edecek imamların ülkede yetiştirilmesini istiyor.

Alman hükümetinin imam yetiştirme kararı almasındaki temel etkenlerden biri de bir başka ülkenin Alman toplumundaki Müslümanlar üzerindeki nüfusunu sınırlandırmak.

Murat Gül: Alman mantalitesine uymayabiliyor

Deutsche Welle Türkçe servisine konuya ilişkin açıklamada bulunan Berlin İslam Federasyonu Başkanı Murat Gül, bazen Türkiye’deki imamların mantalitesiyle Almanya’dakilerin uymayabildiğini belirtti.

Genç nesillere Almanca dilinde hitap etmenin önemine vurgu yapan Murat Gül, “Bir keresinde çocuklara ‘Hadi hep beraber Kelime-i Şehadet getirelim’ dedim çocuğun birisi kalktı gidiyor. ‘Nereye gidiyorsun?’ dedim? ‘Hocam Kelim’i Şehadet’i getireceğiz ya’ dedi… Ya da mesela ‘Helaya girilirken okunacak dua’ dedim çocuk ‘Hocam hela neresi?’ diyor… Konuları Almanca anlatmanız onların daha iyi anlayabilmesine katkı sağlıyor.” diye konuştu.

Berlin İslam Federasyonu Başkanı Murat Gül Almanya’da imam yetiştirme işinin çok yararlı olacağını düşünse de bu işin Almanya’daki gençler için cazip olmadığının da farkında.

Alman hükümeti ne düşünüyor?

Almanya’da nüfusu 3 milyona dayanan Müslüman Türkler hakkında olumlu atımlar atmak konusunda hevesli. Almanya’da şu anda 2 bin 500 cami bulunmakta. Bu camilerdeki imamların çoğunluğunu da Türkiye’den gelen imamlar oluşturmakta.

Müslüman toplumuyla ilişkilerden sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Markus Kerber, DW Türkçe ’ye yaptığı açıklamada, “Artık imamların Türkiye’deki Diyanet tarafından buraya gönderilmesini istemiyoruz” diye konuştu. Kerber, bu konu hakkında Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ile de görüşmelerin sürdüğü bilgisini paylaştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz