Ana SayfaTürkiyeAlmanya’da 50 lira olan elektriğe biz neden ve nasıl 266 lira ödüyoruz?

Almanya’da 50 lira olan elektriğe biz neden ve nasıl 266 lira ödüyoruz?

Sözcü gazetesinden Rahmi Turan, Türkiye’de fahiş fiyatlara ulaşan, vatandaşa kök söktüren elektrik fiyatlandırmasını masaya yatırdı. İşte “Kazık büyük” diyen Rahmi Turan’ın o yazısı:

AKP iktidarı, bin bir sıkıntıyla uğraşan insanlarımızın başına bir de elektrik derdini musallat etti.

“Elektrik faturaları ciğerlerimizi yakıyor” diyenler de, “Bu vurgun, bu soygun bitsin artık” diye isyan edenler de var! Kazık büyük!

Turgut Tümer adlı bir okurum:

“Uzun süredir İstanbul dışındayım. Kadıköy’deki evimde hiç kimse yok. Öyle olduğu halde 18 Temmuz-20 Ağustos arası 33 günlük elektrik faturası 132 lira 60 kuruş olarak geldi. Saati okumadan tahmini, yani kafadan atıp yazmışlar! İtiraz ettim ama ödemezsem elektrik kesilecek.” diyor.

Elektrik soygunundan şikâyet edenlerin haddi hesabı yok!

Cepleri yakan faturalar siyasette de gerilim yarattı. CHP lideri Kılıçdaroğlu:

“Ülkemize yazık ettiler! Yıllardır gizliyorlardı ama öğrendik ki 8 milyon insanımız elektrik parasını ödeyemiyor. Değiştireceğiz bu çarpık düzeni!” diye isyan etti.

★★★

Araştırmacı kişiliği ile tanıdığımız Semih Kalkanoğlu elektrik mühendisidir ve bu konunun uzmanıdır.

26 yandaş firmanın devletten 1 kilovatsaat elektriği 15 kuruşa aldığını ve vatandaşa 74 kuruşa, yani 5 misli daha fazlaya sattığını belirterek şöyle diyor:

“Üyesi olduğumuz (OECD) Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ünde 38 ülke var. Biz Türk vatandaşları olarak bu 38 ülkenin ortalamasından 5.23 kat daha fazla elektrik ödemesi yapıyoruz. Yazık değil mi bu millete?

Evimize 34 günlük olarak 290 kWh karşılığı 266 liralık elektrik faturası geldi. Oysa Almanya ile ölçersek bu miktarın 50 lira 86 kuruş olması gerekirdi. Fark ürkütücü!

★★★

Elektrik üretimi ve dağıtımı stratejik bir olaydır.

Hiçbir şekilde özel firmalara bırakılmamalı…

Doğrusu, 1970’te olduğu gibi ‘Türkiye Elektrik İdaresi’ yeniden kurulmalı, hem üretim, hem dağıtım devlet eliyle yürütülmelidir.

AKP çevreleri yandaş firmaların haksız ve hadsiz kazançlarına ses çıkartmıyor, olan millete oluyor. Türk halkının yüzde 60’ının yoksullaşmasının ana nedenlerinden biri de budur!”

Yoksulluğun hızı!

AKP’li Aile Bakanı Derya Yanık’ın, Kılıçdaroğlu’na cevap vermek isterken ülkemizdeki yoksulluğu itiraf etmesi, aklı başında herkesi güldürdü! Bakan hanım AKP’ye kıyak yapmak isterken pot kırdı!

Derya Yanık “Sayın Kılıçdaroğlu, biz, 1 Mart 2019’dan beri ayda 2,1 milyon ihtiyaç sahibi aileye 68 – 137 lira arasında Elektrik Tüketim Desteği veriyoruz. Farkındayım, hızımızı takip etmek kolay değil ama biraz daha çaba beklemek hakkımız.” dedi. Vay canına, ne hızı bu? Milletin yoksullaşmasının, çaresizliğe düşmesinin hız mı? Bir itiraf mı?

“Ekonomide şahlandık, dünya bizi kıskanıyor” dedikleri ülkemizde 2,1 aile (yaklaşık 8 – 10 milyon kişi) elektrik parasını bile ödemekten aciz!

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri