Ana SayfaDünyaAlmanya'da seçimin galibi SPD oldu! Merkel'in partisi tarihin en düşük oyunu aldı

Almanya’da seçimin galibi SPD oldu! Merkel’in partisi tarihin en düşük oyunu aldı

Merkel’in 16 yıllık liderliğinin ardından Almanya’da bir kan değişimi yaşanıyor. Almanya seçimleri için Bild gazetesi ‘pokes başlasın’ yorumunda bulundu. Peki sona eren Almanya seçimleri ne anlama geliyor?

Almanya’da 16 yıllık Angela Merkel dönemini bitiren seçim büyük çekişmeye sahne oldu.

Resmi ön sonuçlara göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) %25,7 ile birinci, muhafazakar Hristiyan Birlik Partileri (CDU-CSU) %24,1 ile ikinci sırada yer aldı.

Üçüncü sıradaki Yeşiller Partisi’nin oranı %14,8 ve dördüncü sıradaki Hür Demokrat Parti’nin (FDP) %11,5. Aşırı ağcı Almanya için Alternatif partisi (AfD) %10,3 ile beşinci, Sol Parti (Die Linke) de %4,9 oy oranına sahip.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Olaf Scholz, seçim sonuçlarının kendisini memnun ettiğini söyledi.

Büyük bir başarıya imza attıklarını ifade eden Scholz, “Sonuçlar, seçmenlerin beni başbakan olarak görmek istediklerini gösteriyor” dedi.

Seçim sonuçları ne anlama geliyor?

BBC’nin Avrupa servisi editörü Katya Adler, Angela Merkel’in partisinin tarihin en düşük oyunu aldığı seçimlerin sonuçlarını analiz etti.

Almanya’nın popüler gazetesi Bild’in internet sitesinin Pazartesi günkü manşetinde seçimlerle ilgili şu başlıklar yer alıyor: “İki başbakan adayı” ve “Poker başlasın!”

Bu başlıklar gerçekten de Almanya seçimlerine ilişkin mi? Almanya’da politika ciddi, öngörülebilir, hatta biraz sıkıcı olmakla bilinir.

Ama bu kez öyle olmadı.

Dün gece beliren seçim sonuçları bıçak sırtında ilerliyordu. Almanya’nın iki ana siyasi partisi arasında zaman zaman farkın iyice azaldığı başa baş bir yarış hakimdi.

Bugün hem seçimi az bir farkla kazanmış görünen Sosyal Demokratlar (SPD), hem de az bir farkla kaybetmiş görünen muhafazakar Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) hükümeti kurmaya talip.

İki rakip de aynı koalisyon ortaklarını ikna etmeye çalışıyor: Yeşiller ve liberal Hür Demokratlar (FDP). Bu yüzden uzun ve karmaşık bir süreç yaşanabilir.

Bu sırada Angela Merkel ise görevde kalmaya devam edecek. Yeni hükümet kuruluncaya kadar Merkel’in emeklilik planlarını Noel dönemine kadar askıya alması bekleniyor.

Bunlar siyasi olarak muğlak ve Almanya’nın alışageldiği türden gelişmeler değilmiş gibi görünebilir. Ama aslında öyle değil.

Dünkü seçimlerden önce, Merkel’in 16 yıllık iktidarından sonra Almanya’nın ne kadar değişeceğine dair çok tartışma oldu.

Oysa seçim kampanyasında muhafazakarlar da SPD liderleri de kendilerini Merkel’in devamı adaylar olarak sunmaya çalıştı. Birçok bakımdan Merkel’e benzeyen, ondan pek de farkı olmayan adaylar.

Almanlar değişimden söz etse de, çoğu aslında istikrar istiyor.

Yeni koalisyon hükümeti kurmaya çalışan partilerin hiçbirine radikal denemez.

Son seçimlerde yaşananlar belki “sınırlı değişim” olarak tanımlanabilir.

Almanya’da görülen asıl değişim ise oy kullanma biçimi bakımından buranın da artık diğer Avrupa ülkelerine benzemesi.

Seçmenler adaylardan kendilerini ikna etmelerini bekliyor. Eskiden olduğu gibi ailelerinin geleneksel olarak oy verdiği partilere otomatik “sadakat” oyları verilmiyor.

Merkel’in emekliliğe ayrılacağını açıklamasının ardından, muhafazakarların oy kaybetme riski doğmuştu. Son iki seçimde CDU taraftarlarının çoğunluğunu kadınlar oluşturuyordu. Merkel nedeniyle partiye oy verdiğini söyleyenlerin sayısı epeyce fazlaydı.

Bu taraftarlar, diğer partiler tarafından ikna edilmeye açıktı.

Siyasi araştırma şirketi Infratest Dimap’a göre, CDU/CSU Hristiyan Birlik partileri bu seçimlerde 2 milyon oy kaybetti ve bu oylar Yeşillere ve Sosyal Demokratlara yöneldi.

Almanya’da yeni hükümeti kuracak siyasi rakiplerin oynadığı poker oyunu, ülke içinde olduğu kadar dışarıda da ilgiyle izlenecek.

Almanya Avrupa Birliği’nin en zengin ve en güçlü ülkesi. Dünya sahnesinde oynadığı büyük rol, Angela Merkel’in gidişiyle ya da oy kullanma tarzı değiştiği için birden azalmayacak.

Almanya’nın müttefikleri ve ticari ortakları bu ülkedeki siyasi istikrara önem veriyor. Ülkede yaşanan sınırlı değişim bu durumu değiştirmeyecek.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri