Ana SayfaDünyaAlmanya’da yılın kadını, Prof. Dr. Özlem Türeci

Almanya’da yılın kadını, Prof. Dr. Özlem Türeci

Koronavirüs aşısını geliştiren Türeci, Almanya’da yılın kadını

Almanya’nın önde gelen dergilerinden Focus’un yılın 100 kadını belirlendi. Listede, koronavirüs ile mücadelenin sembol isimlerinden biri haline gelen Prof. Dr. Özlem Türeci en ön sırada.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de yer aldığı listede 100 kadın arasında herhangi bir sıralama olmasa da, Prof. Dr. Türeci’nin tanıtımına verilen önceliğin, onun seçilen kişiler arasındaki ağırlığını gösterdiği şeklinde yorumlar yapıldı.

Focus dergisinin jüri üyesi Türkiye kökenli gazeteci Düzen Tekkal’ın koordinasyonuyla gerçekleştirilen “Almanya’da yılın 100 kadını” arasında yer alan diğer ünlüler, politika, bilim, kültür, spor dünyasından göçmen kökenli kadınlar da yer alıyor.

“100 kadın”dan Özlem Türeci’yle ilgili tanıtım yazısı şöyle:

“Bir sonbahar pazarında başardıkları haberini aldı. Eşi Uğur Şahin’le birlikte koronavirüsüne karşı yüzde 90 etkili aşıyı geliştirmişlerdi. Bulgular çok açıktı. Bunu Türk çayı içerek kutladılar. Bu onun yeterince anlatıyor aslında. Ne şampanya, ne coşkulu bir kutlama, çalışamaya kaldığı yerden devam. Dünyanın önde gelen bağışıklık uzmanları arasında yer alıyor ve insan vücudu kendi silahlarıyla kanseri yenene kadar ona rahat yok. Firmaları BioNTech şu anda Lufthansa’nın dört katı değerli olmasına ve onları milyoner yapmasına rağmen, kızlarıyla birlikte firmanın yakınlarındaki küçük bir dairede yaşıyorlar halen. Otomobilleri yok ve işe bisikletle gidip, geliyorlar. Çocukken ama yaşamını Tanrı‘ya adamak istiyordu, ama sonunda bilime adadı. Balayında bile laboratuvarlarında çalışmaya devam ediyordu.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri